Ana SayfaSEOBlack Friday’de satışlarınızı artırmak için SEO ipuçları

Black Friday’de satışlarınızı artırmak için SEO ipuçları

-

Black Friday, her yıl olduğu gibi bu sene de tüketicilerin merakla beklediği bir indirim günü olmayı başarmıştır. Her yıl, yüzlerce marka büyük indirimler yaparak tüketicilerin alışveriş yapmalarını teşvik eder. 

Black Friday ve SEO

Dünyanın her bir yanında aynı anda gerçekleşen Black Friday indirimleri, bu sene de 25 Kasım 2022 tarihinde Türkiye pazarında gerçekleşecek. Tüm markaların ve tüketicilerin hazırlandığı bu günde, özellikle e-ticaret siteleri ön planda. Alışverişlerin büyük bir oranı online satış sitelerinden gerçekleştiriliyor. Hal böyleyken e-ticaret sitelerini özellikle SEO ve reklam alanında oldukça çekişmeli günler bekliyor.

E-ticaretteki rekabetin arttığını ve bunun yalnızca reklamlarla değil aynı zamanda da SEO ile de güçlendirilmesi gerektiğini artık hepimiz biliyoruz. Peki bu noktada e-ticaret sitelerinin SEO alanında yapması gereken stratejiler neler? Bugün, Black Friday satışlarını ikiye katlayacak SEO ipuçlarını sizler için derledik. Dilerseniz başlayalım:

Black Friday ve SEO

Ürün bazlı anahtar kelime çalışması

Anahtar kelimeler SEO’nun en temel gereksinimlerinden biridir. Özellikle doğru ve güçlü anahtar kelimeler, trafik almak için en uygun metriklerdir. Bu noktada e-ticaret sitelerinizde en çok satış yapan ürünlere odaklanmakta fayda var. Bu ürünlerle alakalı olan anahtar kelimelere yoğunlaşın. Aranma hacimleri, sıralamaları ve diğer tüm faktörler göz önünde bulundurularak güçlü bir anahtar kelime listesi çıkartabilirsiniz.

Ürün bazlı anahtar kelime çalışması ile, zaten potansiyeli olan ürünlerin satışlarını rahatlıkla ikiye katlayabilirsiniz.

Meta yazılarınızı güncelleyin

Black Friday için özel olarak oluşturduğunuz indirimleri meta başlık ve açıklamalarınıza ekleyin. Bu sayede arama yapan kullanıcılar, sitenizde bulunan indirim fırsatlarını görecek ve tıklama olasılığı artacak. Bu çalışmayı yaparken anahtar kelime çalışması yapmakta fayda var. Özellikle “Black Friday” terimlerinin geçtiği aranma hacmi yüksek anahtar kelimeleri meta başlık ve açıklamalarına ekleyebilirsiniz.

Görsel Alt Etiketlerine “Black Friday” Kelimelerini Ekleyin

Link güncellemesi

Sitenin link yapısına “Black Friday” terimlerini ekleyebilirsiniz. Bu sayede arama motorlarında konuyla ilgili arama yapan kullanıcılar, sayfanıza ulaşabilir ve tıklanma oranlarınız aynı oranda artabilir. Özellikle indirimin bulunduğu sayfaların linkine doğru anahtar kelimeleri ekleyin.

Bu konuda nasıl ilerleyeceğinizi tam olarak kestiremiyorsanız, rakip markaları inceleyebilirsiniz. Onların izlediği SEO stratejilerini kendi e-ticaret siteniz için uygulayabilirsiniz.

Görsel alt etiketlerine “Black Friday” kelimelerini ekleyin

Ürünlerinizin görsellerinin ve banner tasarımlarınızın alt etiket kısmına “Black Friday” veya “indirim” gibi anahtar kelimeler ekleyebilirsiniz. Bu SEO çalışması sayesinde görsel aramalarından da trafik alabilirsiniz. Doğru kurulmuş bir alt etiketi, görsellerinizi arama sonuçlarında ön plana sunabilir.

Sonuç

E-ticaret sitelerinin özellikle Black Friday için SEO çalışmalarına hızlıca başlaması gerekir. Bu sayede hem rakipleri geçebilir hem de satış oranları artırılabilir. Yukarıda verilen SEO ipuçları dışında daha fazla strateji için SEO hakkında yazılan yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

Ücretsiz SEO Aracı GTMetrix

 Ücretsiz SEO Aracı GTMetrix

0
GTMetrix, web sitelerinin performansını ölçen ve analiz eden bir çevrimiçi SEO aracıdır. Bu araç, web sitelerinin hızını, yüklenme süresini ve genel performansını değerlendirmek için...