Ana SayfaSEOGoogle adres değikliği aracı yeni Search Console'a geldi

Google adres değikliği aracı yeni Search Console’a geldi

-

Web sitenizi alt alan adında bir başka alan adına veya farklı bir alana taşırken kullanılmasını önerdiği Google adres değikliği aracı eski sitenin değiştiğini Google’a bildirmeye ve yeni siteye taşınmasına aracılık yapması gerekliliği sebebiyleydi.

Google Search Console’a 4 Yeni Özellik

Google adres değikliği aracı nihayet Search Console’da

Google nihayet Adres Değişikliği Aracı ‘nı yeni Search Console arayüzüne taşıdı. Bu özellik önceden sadece Search Console’un eski sürümünde mevcuttu. Bu araç, bir web sitesinin bir alan adından diğerine veya bir alt alan adından diğerine geçiş yapıldığını Google’a bildirmenin bir yolu olduğu için SEO uzmanlarının ve site sahiplerinin varlıklarını sağlıklı şekilde devam ettirebilmeleri için önemlidir. Google’ı bu değişiklikler hakkında bilgilendirmek, arama sonuçlarında sıralama konumlarını korumamıza yardımcı olur.

Google Search Console Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

İşte tam olarak Google’ın konu hakkında yaptığı açıklama:

“Search Console kullanarak bir adres değişikliği isteğinde bulunduğunuzda, Google’a eski sitenizi taranmış verileri ile yeni sitenizi taranarak dizine eklemeye vurgu yapmasını söyler. Ayrıca, eski siteden yeni siteye çeşitli sinyalleri iletir ve kanonik sayfaları belirlerken Google’a yeni siteyi eski siteyi tercih etmesini söyler. Google Search Console’da geçişe başladıktan sonra bu eylemler 180 gün boyunca devam ediyor. ”

Bu araç yalnızca bir web sitesinin adresi değiştiğinde kullanılmalıdır. Örneğin, HTTP’den HTTPS’ye taşınırken veya aynı etki alanındaki sayfaları taşırken kullanılmamalıdır.

Google, Search Console’dan URL Gönderme Aracını Kaldırdı

Search Console’daki adres değişikliği aracı, alan değişikliği işleminin yalnızca bir parçasıdır. Aracı kullanmadan önce site sahipleri, tüm canonical sayfaların yanı sıra, ana sayfa için 301 yönlendirmeleri uygulamalıdır.

Adres Değişikliği aracıyla ilgili en güzel şeylerden biri, gerekli tüm adımları tamamladığınızdan emin olmak için denetlemesidir. Gerekli ön çalışma olsa da sizi yönlendirir. Yalnızca tüm çalışma öncesi tamamlandığında, araç Google’a adres değişikliğini bildirir.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Product Variant Structured Data Nedir?

Product Variant Structured Data Nedir?

0
Google, kısa süre önce e-ticaret sitelerine yönelik "Ürün Varyantı Yapılandırılmış Verisi" adlı bir güncellemesini yayınladı. Ürün varyasyonlarına özel olarak tasarlanan bu çalışma sayesinde, arama...