Ana SayfaSEMGoogle AdWords Mesaj Uzantılı Reklamlara Performans Odaklı Yenilikler Geldi

Google AdWords Mesaj Uzantılı Reklamlara Performans Odaklı Yenilikler Geldi

-

Google AdWords, özellikle tek tıkla mesaj özellikli reklamları için yeni bir dizi performans bilgisi paylaştı. Tek tıkla mesaj (click to message) özellikli reklamlar, Google’ın tek tıkla ara (click to call) reklamlarının bir sonraki adımı niteliğinde metin mesajı sürümü olarak 2016 yılında tanıtıldı. Adından da anlaşılacağı gibi, arama sonuçlarında bir işletmeye mesaj göndermesine izin veriyor. Google AdWords mesaj uzantılı reklamlar artık performans odaklı yenilikler eklendi.


Google AdWords Reklam Uzantıları Yazı Dizisi 3: Mesaj Uzantısı


Google AdWords mesaj uzantılı reklamlar

Google AdWords mesaj uzantılı reklamlar otomatik sohbet botlarından farklı olarak kullanıcıları işletme taraftaki gerçek bir kişiyle iletişime geçme imkanı sunuyor. İlk kez, işletmelerin tek tıkla mesaj gönder reklamlarının etkinliğini ölçmenin bir yolu açılmış oldu.

Google AdWords çok yakında aşağıdaki bilgileri de içeren “ileti raporlaması” yayınlayacaktır:

  • Sohbet oranı: Arama yapan kişiler işletmenizle ne sıklıkla görüşmeler yapıyor?
  • Sohbet başlangıç zamanı: Arama yapanların konuşma başlattıklarını gösteren zaman bilgileri
  • Mesajlar: Tek bir sohbet oturumunda iletişim kurulan toplam mesaj sayısı

Google, yeni rapor analizlerini tek tıkla mesaj reklam kampanyalarını optimize etmek için nasıl kullanılabileceği hakkında bir örnek paylaştı.

“Bir işletme, mesaj uzantıları ekledikten sonra daha fazla iletişime geçildiği fark eder ve bu mesaj trafiğini daha iyi anlamak ister. Google Adwords hesap ayarlarında mesaj raporlarını açıp verileri inceleyerek, dörtten fazla iletinin içeriğinde planlanan test kapsamında satışa dönüşme eğiliminde olduğunu ve bu kampanyadaki tekliflerini artırdığını görüyor. Daha sonra, en uzun sohbetleri 402 alan kodundaki kişilerden geldiğini görüyor, dolayısıyla reklamlarını ilgili bölgeye hedeflemeye karar veriyor.”

Mesaj raporlaması önümüzdeki haftalarda ABD, Avustralya, Kanada, Brezilya, Fransa ve İngiltere’deki reklamverenlere sunulacak.

Türkiye’de ne zaman kullanılabilecek?

Google Adwords mesaj uzantıları raporlaması test aşamasında ABD, Avustralya, Kanada, Brezilya,Fransa ve İngiltere’de kullanılabilecek. Henüz diğer ülkelerde ve Türkiye’de kullanılabileceği zaman ile ilgili bilgi paylaşılmadı. Önümüzdeki süreçte Türkiye’de kullanımı ile ilgili herhangi bir bilgi edindiğimiz zaman sizlerle bu bilgiyi paylaşacağız.

KAYNAK: https://www.searchenginejournal.com/google-adwords-new-performance-insights-click-message-ads/242357/

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

0
E-posta pazarlaması dijital pazarlamada önemli bir yere sahiptir. Maili okuyan müşterilerin dikkatini cezbetmek ve yolladığınız e-postaların okunmasını zevkli ve kolay bir hale getirmek istiyorsanız,...