Ana SayfaPazarlamaGoogle Analytics'teki 127.0.0.1:8888/orange.html yönlendirme nedir ve nasıl filtrelenir?

Google Analytics’teki 127.0.0.1:8888/orange.html yönlendirme nedir ve nasıl filtrelenir?

-

2018’in başından beri yönettiğiniz Google Analytics hesaplarında 127.0.0.1:8888/orange.html yönlendirmesini görmeye başlamanız olası bir durum. Bu tip genel olarak yaygınlaşan garip yönlendirmeler genellikle sitelerine trafik çekmek isteyen kişilerin spam yönlendirmelerinden geliyor. Bu ve benzeri durumlarda URL’yi açmaya çalıştığınızda “Bu siteye erişilemiyor” hatasını alırsınız. Bunun nedeni, bu adresin / IP’nin genellikle localhost (bilgisayarınız) tarafından kullanılmasıdır. Peki Google Analytics’teki 127.0.0.1:8888/orange.html yönlendirme nedir?

Google Analytics’teki 127.0.0.1:8888/orange.html yönlendirme nedir?

Google Analytics’te gördüğünüz bu kaynağın detayına girerseniz, servis sağlayıcısının google llc’yi gösterdiğini görürsünüz, biraz daha fazla detaya girerseniz, googleusercontet.com (sayfaları önbelleğe almak için kullanılır) ve googlebot.com gibi ağ etki alanı bilgileri olarak görürsünüz.

Yani bu garip trafik bir Google dizin / önbellek botundan geliyor.

Google LLC nedir?

Google LLC, Google’ın 2017 Eylül ayından bu yana kullandığı yeni resmi adıdır (daha önce Google Inc.), dolayısıyla bir Googlebot’un bu hizmet sağlayıcıyı kullanması mantıklıdır.

Neden raporlarınızda gösteriliyor?

Genel olarak Google Analytics, sayfalarınızı dizine eklerken iyi huylu robotların tespitini oldukça iyi yapar. Ancak, bu sefer botun yeni bir değişiklik ya da basit bir hata yüzünden doğru şekilde etiketlenmediği görülüyor.

Trafiğin çoğunun 127.0.0.1:8888/orange.html yönlendirmesiyle gösterilse bile, bir kısmının (doğrudan) olarak gösterileceği belirtmekte fayda var.


Google Analytics’ten Yeni Rapor: Kitleler


127.0.0.1:8888/orange.html adresindeki tüm trafik nasıl temizlenir?

Sitenizin durumunu kontrol etmek için gelen arama motoru botunun niyeti iyi olsa bile, Google Analytics’e herhangi bir değer katmaz. Bu nedenle, verilerinizin bütünlüğünü korumak için filtrelemek önemlidir.

Dipnot: 127.0.0.1:8888 referansını filtrelemeyi önerdiğinizde bir aksaklık ile karşılaşma olasılığınız olduğu için trafiğinizin (doğrudan) ve diğer kaynakların kaynağı olduğunu da göreceksiniz. Bunun yerine, herkesin ilgileneceği bir ISP organizasyon filtresi oluşturmalısınız.

Uygulamaya geçmeden önce dikkat etmeniz gerekenler:

 • Filtreler yalnızca gelecekteki trafik kaynaklarını görüntülemenizi engeller, daha önce Google Analytics’te bulunan veriler silinmez.
 • Her zaman filtrelenmemiş bir görünüme sahip olmak en iyi uygulamadır. Nasıl oluşturulacağını bilmiyorsanız, buradaki kılavuzu incelemelisiniz.

Şimdi filtreyi oluşturma adımlarına geçelim:

 1. Google Analytics’inizin Yönetici bölümüne gidin (sol alt köşedeki küçük çark simgesi)
 2. Filtrelere tıklayın (Tüm filtrelerde değil)
 3. Filtrenizi aşağıdaki gibi yapılandırın
  • Filtre Adı: Botları Hariç Tut (ISP Org) (Exclude Bots)
  • Filtre Türü: Özel> Hariç Tut (Custom > Exclude)
  • Filtre Alanı: ISS Organizasyonunu Arayın
  • Filtre Modeli: bu ifadeyi kopyala ^google\sllc$|^google\sinc\.$
 4. Mavi bağlantıyı tıklayın, bu filtreyi neredeyse aşağıdan doğrulayın. Bu bottan sadece tablonun sol tarafındaki girişleri seçmeli ve sağ tarafta hiçbir şey görmemelisiniz.
 5. Filtrenin doğru yapılandırıldığından emin olduktan sonra “Kaydet”butonuna basın.

Filtreyi uyguladıktan sonra artık Google Analytics’inizi kirlenmeyecek. Analytics’inizden bu alakasız trafik kaynağını temizlediniz ancak benzer durumlar varsa daha fazlasını da yapabilirsiniz.

KAYNAK: https://carloseo.com/referral-127-0-0-18888-google-analytics/

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

0
Site hızı, bir web sitesinin içeriğini kullanıcının görüntüleyebilmesi için ifade edilen  yüklenme süresidir. Kullanıcının bir web sitesinde tarayıcılara girmeye başladığı andan itibaren site tamamen...