Ana SayfaSEOGoogle Görseller Fotoğrafların Hak Sahiplerini Gösterecek

Google Görseller Fotoğrafların Hak Sahiplerini Gösterecek

-

Dünyanın en çok tercih edilen arama motoru olan Google, aramadan farklı olan araçlarını güncellediği gibi arama tarafında da güncellemeler yapmaya devam ediyor. Yakın zamanda en çok dillendirilen konulardan bir tanesi olan Google’da yer alan görsellerin telif hakları ile ilgili bir açıklama geldi. Google görseller telif hakları önlemi ile arasının pek iyi olmadığını söyleyebileceğimiz fotoğrafçılara uzatılmış bir zeytin dalı olarak da düşünülebilir.

Yakında Google Görseller Verileri Google Analytics’te Görüntülenebilecek

Google Görseller Telif Hakları Değişikliği

Google, fotoğrafçılık konsorsiyumu CEPIC(Center of the Picture Industry) ve haber medyasının küresel teknik standartlar bütünü olan IPTC(International Press Telecommunications Council) arasındaki işbirliği yaptığını ve bundan sonra Google Görseller’de yer alan içeriklerin meta verilerine ve hak sahipleri ile ilgili bilgilere erişebileceğini açıkladı.

Mevcut yapıda web’de yer alan görsellerin kimin tarafından hazırlandığını ve görsellerin haklarına kimin sahip olabileceğini tespit etmek çok kolay değildir. Bu bilgiler genellikle görsel meta verilerinin bir parçasıdır ve görsel telif hakkı ve lisans bilgilerinin korunmasında kilit rol oynar. Eylül ayının sonlarından başlayarak Google Görseller’de yer alan her görsel arama sonuçlarında içerik oluşturucusu ve lisans bilgilerini içeren meta veriler ile birlikte sıralanmaya başladı. Google Görseller’de bu bilgileri görmek için yani meta veri alanlarını görüntülemek için “Görsel Lisansları(Images Credit)” bağlantısını tıklayabilirsiniz. Önümüzdeki haftalarda tüm dünyada aktif olacağı gibi ayrıca telif hakkı bildirimi meta verileri de eklenecek.

Google Görseller Fotoğrafların Hak Sahiplerini Gösterecek

Google ayrıca CEPIC ve IPTC ile gerçekleştirilen ortaklık ile birlikte fotoğrafçılara, fotoğraf ajanslarına ve yayıncılara, görüntü metalarında telif hakkı ve ilişkilendirme bilgilerini dahil ederek daha iyi kullanım kılavuzu oluşturmayı hedefliyor.

Google Görseller Kaynak URL’leri İçin Bir Güncelleme Yapacak

Fotoğrafçılar ve markalar için dijital varlık yönetimi araçları sağlayıcısı olan PhotoShelter’in CEO’su Andrew Fingerman, bu gelişmenin  Google Görseller için neden büyük bir adım olduğunu şu şekilde açıklıyor: “Google Görseller sonuçlarında IPTC meta veri standartlarının kullanılması, lisansların uygun şekilde ilişkilendirilmesini ve fotoğrafçıların desteklenmesini sağlamaya yardımcı olacak” Ayrıca, içerik ve içerik oluşturucuların keşfedilebilirliğini artırırken telif hakkı. Bu profesyonel fotoğraf topluluğu için bir kazançtır. ”

KAYNAK: Google Blog

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Pinterest'te Nasıl Takipçi Kazanılır?

Pinterest’te Nasıl Takipçi Kazanılır?

0
Pinterest, dijital ortamda pazarlama yapıyorsanız her yönden yararlanabileceğiniz sosyal medya platformlarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Pinterest’in bir yıl içerisinde edindiği aktif aylık kullanıcı sayısı,...