Ana SayfaSEOGoogle Haberler Avrupa'da Yasaklanıyor

Google Haberler Avrupa’da Yasaklanıyor

-

Google’ın popüler servislerinden Google Haberler Avrupa’da yasaklanıyor. Avrupa’da çıkması planlanan yeni yasa ile birlikte başta Google Haberler olmak üzere bir çok içerik platformu ağır yaptırımlara maruz kalabilir ya da Avrupa’dan çekilebilir.

Peki Google Haberler Avrupa’da Yasaklanıyor mu?

Bloomberg’in yayınladığı rapora göre Google, Google Haberler‘i Avrupa’dan çekebilir. Google’ın Google Haberler’i Avrupa’dan çekme kararını verip vermeyeceği ise, Avrupa’da çıkması beklenen bir telif hakkı yasasının detayları ile ilgili.

Avrupalı kanun yapıcılar, makaleleri diğer web platformlarında yayınlandığında yayıncılara ödeme talep etme hakkı verecek bir telif hakkı yasası çıkarmaya çalışıyor.

Tüm Büyük Platformlar Bu Durumdan Etkilenebilir

Bu yasa, Google’ın yanı sıra , Facebook gibi makaleler yayınlanan tüm büyük platformları da etkileyecektir.

Google’ın Avrupa’daki kamu politikaları müdürü Bloomberg’e Google Haberler’in, kabul edilen yasaya doğrudan bir cevap olarak kıtadan çıkabileceğini söyledi.

Telif hakkı yasasının ayrıntılarının bu hafta sonuçlandırılması gerekiyordu, ancak üye ülkeler arasındaki anlaşmazlık gecikmeye yol açtı.

Google Haberler’i Avrupa’ya Kapatmak Google Gelirlerine Zarar Vermeyecektir

Google, Google Haberler üzerinden doğrudan kazanç elde etmediği için Google Haberler’i Avrupa’ya kapatmak Google’a finansal olarak bir zarar vermeyecektir. Ancak Google Haberler yayıncıların içeriklerini daha büyük kitlelere ulaştırabildikleri ve içeriklerin daha fazla okunmasını sağlayan bir platform olduğu için, Google Haberler’in Avrupa’ya kapanması Avrupalı içerik üreticilerinin gelirlerinin etkilenmesine yol açacaktır.

Milletvekilleri önerilen telif hakkı yasasının ayrıntılarını tamamladıktan sonraki birkaç ay içinde bir anlaşmanın yürürlüğe girebileceği söyleniyor.

Google, Google Haberler hizmetini Avrupa’dan çekmeye karar vermeden önce sözleşmenin ayrıntılarını dikkatlice inceleyecek ve bir karara varacak.

Kaynak : Bloomberg

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

Sitenizin mobil hızını artırmanın yolları neler?

Sitenizin mobil hızını artırmanın yolları neler?

0
Google 2010 yılında, site hızının masaüstü arama motoru sıralama algoritmalarına etki eden bir faktör olacağını duyurmuştu. Hızlı yüklenen sitelerin diğer web sitelerine göre SEO...