Ana SayfaSEOGoogle, her 10 arama sorgusundan birinde arama sıralamalarını etkileyen yeni BERT Modeli...

Google, her 10 arama sorgusundan birinde arama sıralamalarını etkileyen yeni BERT Modeli uyguluyor

-

Google, son yıllarda giderek artan şekilde arama yapmak için en önemli arama motoru ve yeni modelin Google Arama tarihinde ileriye yönelik atılmış en büyük adımlardan biri olduğunu söylüyor. Peki bu devrim niteliğindeki BERT Modeli nedir?

İşinize Yarayacak Google Arama İpuçları

Bert Modeli nedir?

Google, arama sorgularını anlamak için geçen yıl BERT (Bidirectional Encoder Representations for Transformers) adlı yeni bir teknolojiyi kullanıyor. BERT, transformatörlerden çift yönlü kodlayıcı gösterimleri anlamına gelir. Transformatörler, bir cümle içindeki diğer tüm kelimelere göre kelimeleri işleyen modellerden yararlanır.

Bu aslında BERT modelinin bir kelimenin uygun anlamını, önce ve sonra gelen kelimelere bakarak yorumlayabileceği anlamına gelir. Kelimeleri sırayla işlemekle karşılaştırıldığında sorguların daha iyi anlaşılmasını sağlar.

Google Arama Sonuçlarında Yayın Tarihini Nasıl Belirliyor?

Bert Modeli SEO uzmanları ve site sahipleri için ne anlama gelir?

Sorguları anlamak için BERT modeli hem arama sıralamasını hem de featured snippet’leri etkileyecektir. Ancak, BERT şimdilik aramaların %100’ü için kullanılmayacak.

Şimdilik, BERT, ABD’de İngilizce olarak yapılan her 10 aramadan 1 tanesinde kullanılacak. Google, BERT’in o kadar karmaşık olduğunu ve Google’ın mevcut donanımının sınırlarını zorladığını söylüyor; bu nedenle muhtemelen yalnızca sınırlı sayıda aramada kullanılıyor.

ABD’deki Google Search kullanıcıları, arama sonuçlarında daha yararlı bilgiler ile karşılaşmaya başlayacak:

“Özellikle daha uzun cümlelerde veya “için (for)” ve “için(to)” gibi edatların anlam için çok önemli olduğu yerlerde arama yapar, arama sorgunuzdaki kelimelerin içeriğini anlayabilecektir. Doğal bir şekilde arama yapabileceksiniz. ”

Google, featured snippet’lerin mevcut olduğu arama sonuçlarını geliştirmek için bir BERT modeli kullanıyor. Google, BERT’in değişikliklerin aslında arama yapanlar için daha faydalı olmasını sağlamak için sıkı testlerden geçtiğini belirtiyor. Bir sonraki bölümde bazı örneklerden önce ve sonra görebilirsiniz.

BERT örnekleri

Testte Google, BERT algoritmalarının sorgulamaların nüanslarını daha iyi kavramasına ve daha önce yapamadığı kelimeler arasındaki bağlantıları anlamalarına yardımcı olduğunu keşfetti.

İşte, “2019 Brezilyalı turistler ABD vizesi için vize almalı mı? (2019 brazil traveler to usa need a visa)” belirten bir arama. BERT’in Google’a, sorgunun ABD’ye seyahat eden Brezilya’lılar ile ilgili olduğunu anlamamasını nasıl sağladığını görebilirsiniz.

BERT Modeli örneği

“Estetikçiler çalışırken çok ayakta duruyorlar (do estheticians stand a lot at work)” sorgusunu kullanarak başka bir örnek. Mevcut algoritmada Google, “stand” ve “stand-alone” kelimelerini aynı anlamda kabul eder ve bu da alakasız arama sonuçlarına yol açardı.

BERT kullanarak, Google, “stand” kelimesinin nasıl kullanıldığını daha iyi yorumlayabilir ve sorgunun estetisyen olmanın fiziksel talepleriyle ilgili olduğunu anlayabilir.

BERT Modeli örneği

BERT olan ve olmayan öncesi / sonrası sorgu örnekleri

BERT Modeli örneği

“Birine eczane için ilaç bulabilir misin? (Can you get medicine for someone pharmacy)”: BERT modeliyle “biri için (for someone)” bu sorgunun önemli bir parçası olduğunu daha iyi anlayabiliriz; oysa önceden reçeteleri doldurmakla ilgili genel sonuçları gösteren anlamı kaçırdık.

BERT Modeli örneği

“Kaldırımsız bir yokuşa park etme”: Mevcutta böyle bir sorgulama sistemleri şaşırtıyor – “kaldırım” kelimesine çok fazla önem verdik ve “-sız (no)” kelimesini görmezden geldik, bu kelimenin ne kadar kritik olduğunu anlamlandıramadan bu sorguyu uygun şekilde yanıtlayarak. BERT modeli ile kaldırım taşlı bir yokuşa park etmek için sonuçlar göreceksiniz!

BERT Modeli örneği

“Yetişkinler İçin Matematik Uygulamaları Kitapları (math practice books for adults)”: Önceki sonuçlar sayfasında “Genç Yetişkin (young adult)” kategorisinde bir kitap yer alırken, BERT “yetişkin (adult)” in bağlamdan eşleştiğini daha iyi anlayabilir ve daha yararlı bir sonuç bulabilir.
Bu örneklerle ilgili olarak dikkat edilmesi gereken noktalardan biri, Google’ın değerlendirmelerinden alınmış ve arama sonuçlarının tamamında canlı olarak gösterileni yansıtamayabileceği yönünde.

Bir Google sözcüsü örneklerin sadece BERT’in yardım ettiği dil anlama zorluklarını gösterme amaçlı olduğunu söyledi ama muhakkak BERT’in etkili olacağı birçok soru var.

BERT Modeli neleri değiştirecek?

Bu değişiklikle Google, sorguların anlaşılmasını geliştirmeyi, daha alakalı sonuçlar sunmayı ve sorgulayıcıları daha doğal bir şekilde alışanları bulmayı amaçlamaktadır.

Google, açıklamasında bu değişikliğin arama sıralamalarını ne ölçüde etkileyeceğini paylaşmadı. BERT’in ABD’deki İngilizce sorgularının yalnızca %10’unda kullanıldığı göz önüne alındığında, genel bir algoritma güncellemesine kıyasla en az düzeyde etkili olması beklenir.

Dili anlamak devam eden bir zorluktur ve Google, BERT ile bile her şeyi doğru elde edemeyeceğini de paylaşıyor. Ancak Google, sorguların anlamını yorumlama konusunda daha iyi olmaya kendini adadığını düşünürsek bu çok önemli bir adım.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

  1. Merhaba,
    Merak ediyorum, Türkçe’de bu algoritma ne kadar uygulanabilir durumda olacak? Ya da tam manasıyla uygulanabilmesi ortalama kaç yıl sürecek? Profesyonel kişilerin yorumlarını merak ediyorum.

    İncelemeniz ve makaleniz için ayrıca teşekkürler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dijital Pazarlamada Yükselen Trendler: 2024 ve Ötesinde Ne Bekleniyor?

Dijital Pazarlamada Yükselen Trendler: 2024 ve Ötesinde Ne Bekleniyor?

0
Teknolojinin gelişimi her geçen yıl hızlanarak devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda, yapay zekâdan robotlara, yazılım inovasyonlarından kuantum bilişimi birçok çarpıcı gelişme yaşandı. İş süreçlerinde, günlük...
SWOT Analizi Nedir?

SWOT Analizi Nedir?