Ana SayfaSEOGoogle Site Değişikliklerinin Arama Sonuçlarına Yansımasının Aylar Sürebileceğini Açıkladı

Google Site Değişikliklerinin Arama Sonuçlarına Yansımasının Aylar Sürebileceğini Açıkladı

-

SEO çalışmaları ve yapılan işlemlerin neticesinde alınacak sonucun süresi herkesin merak ettiği bir konu. Özellikle ajansların müşterilerine anlatmakta en çok sorun yaşadığı konulardan bir tanesi. SEO hizmeti veren herkesin bileceği gibi müşteriler hemen sonuç almayı istiyorlar ve gelişme süresini bir vaat olarak görüyorlar. Site değişikliklerinin arama sonuçlarına yansıması hakkında bir açıklama yaptı.

Site Değişikliklerinin Arama Sonuçlarına Yansıması

Google’dan John Mueller, büyük site değişikliklerinin arama motoru algoritmaları tarafından işlenmesinin aylarca sürebileceğini söyledi. Dolayısıyla, site değişiklikleri bilinen bir Google algoritması güncellemesiyle aynı zamanda uygulanmışsa, trafikteki kazanç / kayıplar mutlaka son site değişikliklerinin bir sonucu olduğunu söylemek doğru olmaz. Bu konu, iki site sahibinin de benzer endişeleri dile getirdiği yeni bir Google Web Yöneticisi Merkezi ofis saatleri (Google Webmaster Central office-hours) hangout canlı yayını sırasında ortaya çıktı.

23 Mart Sinyalleri ve Google Algoritma Güncellemesi

Bir site sahibi, Google’ın Mart ayında geniş kapsamlı algoritma güncellemesini izleyerek trafikte kazanç elde ettiğini belirtti. Bunu, Nisan ayında gerçekleştirilen geniş çekirdek algoritma güncellemesi ile aynı zamana yayılan trafik kaybı izlediğini de ekledi.

Google, Algoritma Güncellemesinin 16 Nisan’da Yayınlandığını Doğruladı

Başka site sahipleri de benzer verilere sahip olduklarını ve aynı şeyi yaşadıklarını söylediler. Tartışmayı başlatan site sahibi paylaştığı kritik veri Mart ayı ortasında sitelerinin tam güncellemesini gerçekleştirmiş olmasıydı.

O zamandan beri, trafikte büyük bir artış da dahil olmak üzere tüm metrikler gelişti. Ancak, zaman geçtikçe trafik gelişmesinin bir seviyeye ulaşması beklenirken trafik yarıya indi.

Çekirdek Algoritma Güncellemelerindeki Dalgalanma Neden?

Yukarıda bahsettiğimiz gelişmelerden sonra aşağıdaki sorular gündeme geldi:

  • Trafik düşüşü, sitenin düzenlemeden önceki durumuna göre mi belirlendi?
  • Güncellemeler sonrasında analiz edilen metrikler sitenin güncellendiğini algılayacak mı?
  • Site son değişikliklerden olumsuz etkileniyor mu?

John Mueller’in yanıtında, bir sitenin Google Arama’da nasıl göründüğüne ilişkin herhangi bir değişiklik, ayarlamalar bir algoritma güncellemesiyle çakışsa bile son site düzenlemelerine yorulmamalıdır. Google arama motoru botlarının siteyi yeniden taraması, yeniden dizine sokması ve yeniden işlemesi uzun bir süreçtir. Google’ın, herhangi bir büyük değişikliği takiben bir sitenin arama sonuçlarında nerede görünmesi gerektiğini tam olarak bulması birkaç ay sürebilir.

Arama sıralamasındaki değişiklikler, muhtemelen sitede yapılan güncellemeler yakın zamanda aynı zamanda meydana gelmişse, bir algoritma güncellemesiyle ilişkili değildir.

KAYNAK: https://www.searchenginejournal.com/google-site-changes-can-take-months-reflected-search-results/252069/

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

0
E-posta pazarlaması dijital pazarlamada önemli bir yere sahiptir. Maili okuyan müşterilerin dikkatini cezbetmek ve yolladığınız e-postaların okunmasını zevkli ve kolay bir hale getirmek istiyorsanız,...