Ana SayfaSEOGoogle: Tıklama Derinliği SEO Yapısından Daha Önemlidir

Google: Tıklama Derinliği SEO Yapısından Daha Önemlidir

-

Google’dan John Mueller, periyodik olarak yaptığı Web Yöneticisi Merkezi Hangout (Webmaster Central hangout) yayınlarından birinde yine bir yenilik hakkında açıklamalarda bulundu. Özetlemek gerekirse Tıklama Derinliği SEO Yapısından Daha Önemlidir.

Tıklama Derinliği (click depth) Nedir?

Bir sayfanın site ana sayfasından kaç tıklama yani kaç adımda ulaşıldığını ifade etmek için kullanılır.

Google: Robots.txt Tarafından Engellenen Sayfalara Link Verilmişse Dizine Eklenecek

Tıklama Derinliği SEO Yapısından Daha Önemlidir

Google’ın John Mueller, yakın zamandaki Web Yöneticisi Merkezi Hangout (Webmaster Central hangout) yayınlarından birinde arama sonuçlarında yer alan sayfalara ulaşabilmek için, sitenin ana sayfasından kaç tıklama ile ulaşıldığına bağlı olarak daha fazla ağırlık verildiğini açıkladı.

Bu konu, bir e-ticaret mağazası sahibinin sitelerini yapılandırmanın en iyi yolunu sorduğu yeni bir Google Web Yöneticisi Merkezi Hangout’unda ortaya çıktı.

Bu mağaza sahibinin sorusuydu:

“Çok lokasyonlu bir mağaza zincirimiz var. Tek bir sitemiz var. Çeşitli nedenlerden dolayı iki lokasyondaki şubelerimiz ayrı bir envantere sahiptir. Ayrı e-ticaret mağazası da ayrı envantere sahip bir satış kanalı. Bu mağazalara doğrudan ana sayfadan mı link vermek gerekiyor? Yoksa mağazalar sayfasına bir ana sayfa bağlantısı olmalı ve o sayfadan onlara bağlantı vermek gerekiyor? Nasıl vereceğiz?”

Sıralama Kaybına Neden Olan Yoast SEO 7.0 Güncellemesi

URL’deki Eğik Çizgi Sayısı Önemli mi?

John Mueller e-ticaret sitesi sahibinin sorularına verdiği yanıtına, bir URL’deki eğik çizgi(slash) sayısının önemli olmadığını söyleyerek başladı. Sorun, ana sayfadan bir sayfaya ulaşmak için kaç tıklamanın gerektiğidir.

Ana sayfadan bir sayfaya gitmek için tek bir tıklama yeterliyse Google bu sayfanın daha önemli olduğunu düşünür. Bu nedenle arama sonuçlarında  site ana sayfasından minimum tıklama ile ulaşılan sayfalara daha fazla ağırlık verilecektir. Öte yandan Google, tersini de değerlendirirken sitenin ana sayfasından sonra istenilen sayfaya ulaşmak için birkaç tıklama olması durumunda daha az önemli bir sayfa olarak görür. Bu nedenle site sahipleri için en önemli özellik: Belirli bir sayfanın diğerlerinden daha iyi sıralanmasını istiyorsanız, ana sayfadan kolayca ulaşılabilir olduğundan emin olmalısınız.

John Mueller’in yanıtıyla birlikte tam soru ve Tıklama Derinliği, SEO Yapısından Daha Önemlidir başlıklı cevabı aşağıdaki videoda 31:09 ‘dan itibaren izlenilebilir.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...