Ana SayfaSEOSıralama Kaybına Neden Olan Yoast SEO 7.0 Güncellemesi

Sıralama Kaybına Neden Olan Yoast SEO 7.0 Güncellemesi

-

Yoast SEO’ya yapılan büyük bir güncelleme ile belirli web sitelerinin arama motoru sıralamasını olumsuz etkileyen bir hata ortaya çıktı. Yoast’ın kurucusu Joost de Valk, kişisel olarak “Panda benzeri problemler” yaşayan ve sonuç olarak arama sıralamalarını kaybeden mağdurlara özürlerini iletti. Yoast SEO 7.0 güncellemesi ile birlikte sıralama kaybına neden olması pek çok siteyi etkilemiş olabilir.

Yoast SEO 7.0 Güncellemesi 6 Mart 2018’de Hayata Geçti

Mart 2018’de hayata geçen güncelleme ile Yoast 7.0 tarafından mevcut hataları ve aksaklıkları gidermek için gerçekleştirilen büyük bir güncellemeydi. Bu hatanın mağdurları, 6 Mart’taki güncellemeden bu yana sıralamalarda olumsuz değişiklikler yaşadılar. Eğer arama motoru sıralamalarınız 6 Mart’tan bir süre sonra düşüş göstermeye başladıysa ve Yoast SEO eklentisini kullanıyorsanız, siteniz Yoast SEO Eklentisi hatasının kurbanı olabilir.

Yoast SEO Eklentisinde Yolunda Gitmeyen Ne?

Yoast’ın, 7.0 sürümüne güncellendiğinde “Panda benzeri sorunlar” olarak özetlediği sıralama hatası detaylarını paylaştı. Bu güncelleme, ayarlardaki bir tercih sebebiyle resim yönlendirmelerinin indekslenme biçimini etkiledi. Bununla birlikte Yoast SEO 7.0 Güncellemesi tüm kullanıcıları etkilemedi.

Yoast, teknik problemi şöyle anlatıyor:

“Hata basit ama çok acı verici oldu: Yoast SEO’yu bir önceki sürümünden yani Yoast SEO 7.0’dan 7.0.2’ye (özellikle bu sürümler) güncellediğinizde, eski ayar için sahip olduğunuz tercihleri her zaman yeni bir taneye dönüştürmeyiz. Ayarı yanlışlıkla “hayır” olarak ayarladık. Güncelleme sırasında eski ayarların üzerine yazdığımız için, bu hatayı daha sonra geri alamıyoruz.”

WordPress Yoast SEO Eklentisi Nasıl Kurulur? Ayarları Nasıl Yapılır?

Yoast Kurucusu Kişisel Özürlerini Paylaştı

Duyuru, bunların farkına vardıktan sonra Yoast SEO 7.0 hatasını hızla çözdüğünü belirtiyor. Fakat bug, 6 Mart 2018’den bu yana siteleri olumsuz etkiliyor. Buna göre Yoast’ın kurucusu Joost De Valk, özür diledi:

“Bu yazı hem bir uyarı hem de özür olarak hizmet ediyor. Çok üzgünüz. Berbat ettik. Ben kendi adıma üzgünüm. Normale dönmek için bu değişimi kendim buldum ve kodladım… ”

Etkilenen Yoast SEO Kullanıcıları Üzgün

Gözle görülür bir şekilde, bazı eklenti kullanıcıları bu durumdan olumsuz etkileniyor. Bir eklenti kullanıcı bu hata nedeniyle sıralama pozisyonlarını kaybettiğini bildirdi. Sonuç olarak, Yoast Plugin’e sonsuza dek güvenini yitirdiğini söyledi.

Yoast SEO 7.0 Güncellemesi
Yoast SEO 7.0 Güncellemesi Şikayeti

Bir başka Yoast SEO Plugin kullanıcısı, Yoast duyuru sayfasında güncelleme sonrasında binlerce dolar kaybettiğini belirtti. Ayrıca, yeni güncellemelerin uygulanmasından bu yana sıralamasının geri döndüğünü de ekledi.

Yoast SEO 7.0 Güncellemesi
Yoast SEO 7.0 Güncellemesi şikayeti

Yoast SEO Plugin hatasından kimler etkilenir?

Yoast’tan yapılan resmi açıklamaya göre, bu hata herkesi etkilemiyor. Ancak, sıralamalarınız 6 Mart 2018’den sonra düşüş göstermişse, Yoast SEO Medya Eklentisi ayarlarınızı kontrol etmek isteyebilirsiniz. Bununla birlikte aramamotoru.com ekibi olarak gözlemlerimiz Yoast SEO Premium eklentisini kullanan sitelerin güncellemeden etkilenmediği yönünde. Yoast SEO Premium eklentisi henüz Yoast SEO 7.0 Güncellemesi almamış ve henüz 6.3.1 sürümünde.

WordPress için En İyi SEO Eklentileri

Yoast SEO Arama Görünümü Ayarları Nasıl Kontrol Edilir?

Sol taraftaki menüde, 1. Yoast SEO simgesini seçin, ardından 2. Arama Görünümü (Search Appearance) bağlantısını tıklayın.

Yoast SEO 7.0 Güncellemesi
Yoast SEO Eklentisi Arama Görünümü sekmesine nasıl gidilir?

Seçimi gerçekleştirdiğinizde iç içe sekmelerin olduğu bir arayüz karşınıza gelecek. Medya sekmesini tıklayın.

Yoast SEO 7.0 Güncellemesi Nasıl Düzeltilir?
Sitenizin Yoast SEO Eklentisi Bugünden etkilenip etkilenmediğini doğrulamak için Yoast SEO Eklentisi “Arama Görünümü” sekmesini nasıl kontrol edersiniz?

Senaryo 1: Herşey yolunda

“Medya ve ek URL’leri(Media & attachment URLs)” ayarı “Evet” olarak ayarlanmalıdır. Eğer “Evet” olarak ayarlanmışsa herhangi bir sorun yoktur. Sadece Yoast SEO Eklentinizi güncelleyin (henüz güncellenmemişse) ve rahat bir nefes alın.

Senaryo 2: Sıralamalar Değişmedi

“Medya ve ek URL’leri (Media & attachment URLs)” ayarı “Hayır” olarak ayarlanmış ancak herhangi bir sıralama değişikliği yaşamadıysanız, bu ayarı “Evet olarak” değiştirin. Yoast SEO eklentinizi (henüz güncellenmemişse) güncelleyin. Yanlış bir şey olmadığı için gerçekten şanslısınız.

Senaryo 3: Sıralamalar Düştü

“Medya ve ek URL’leri” ayarı “Hayır” olarak ayarlanmışsa ve 6 Mart’tan bu yana sıralamada ivme kaybediyorsanız, Yoast 7.0 hatalarından etkilenmiş olabilirsiniz. Yoast’ın resmi açıklaması bu ayarı “Hayır”dan “Evet”e çevirmeyi ve Yoast SEO Eklentinizi eğer daha önce güncellenmediyseniz güncellemeyi tavsiye etti. Ayrıca, Yoast SEO Search Index Purge eklentisini indirmeniz ve bu eklentiyi de hatayı onarmak için uygulamanız gerekecektir.

Senaryo 4: Etkilenmediyseniz Belirsizsiniz

Yoast’ın tavsiyesi, ayarı “Evet” olarak değiştirip Yoast SEO eklentisini güncellemektir.

Resmi Yoast Duyurusu

Yoast kendi blogunda resmi bir duyuru yayınladı. Bu duyuruları okumanız ve Yoast SEO 7.0 etkilenmeniz halinde önerilen çözümleri uygulamanız şiddetle tavsiye edilir. Google’ın John Mueller’in yaptığı bir açıklama da dahil olmak üzere pek çok bilgi bulunuyor.

KAYNAK: SearchEngineJournal

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

UX Design (User Experince) Nedir?

UX Design (User Experince) Nedir?

0
Kullanıcı Deneyimi Tasarımı (User Experience), mobil uygulama veya web sitesi gibi dijital ürünlerin kullanıcı deneyimini gözlemleyip, kullanıcı için en iyi hale getirmek üzere tasarlanmasıdır....