Ana SayfaSEOMarkalar Sosyal Medyayı Nasıl Kullanmalı?

Markalar Sosyal Medyayı Nasıl Kullanmalı?

-

Markalar sosyal medyayı nasıl kullanmalı markalar, sosyal medyaya ayırdığı bütçeler artarken, ayrılan bütçelerden her zaman verimli sonuçlar elde edilemeyebiliyor. Söz konusu durum çoğunlukla, Markaların sosyal medyayı nasıl kullanması gerektiğini bilmediğinden kaynaklanıyor. Markalar için sosyal medya pazarlama için vazgeçilmezdir. Maalesef markaların sosyal medyada yaptıkları hata sıkça karşımıza çıkmakta.

Markalar sosyal medyada varlık gösterdiği sürece tüketicinin, her zaman yanında olarak marka algısını güçlendiriyor ve müşteri sadakatini arttırıyor ancak markalar sosyal medyayı nasıl kullanmalı nelere dikkat etmeli bütün bu sorunlarını makalemizde sizler için ele aldık…

Markalar Sosyal Medyayı Nasıl Kullanmalı

Hedef Kitlenizi İyi Seçin ve Onlara Ulaşacağınız Platformu Bulun

Kimlere hitap ediyoruz, hedef kitlemiz kimler, bu soruların cevabını bulmalıyız. Hedef kitlemizi belirledikten sonra sosyal medya ağlarını iyi seçmeliyiz. Örneğin bir bebek giyim ürünü pazarlıyor isek ve hedef kitlemizi kadınlar ya da anneler olarak seçtiysek onların vakit geçirdiği paylaşım ağlarını hedef almalı ve buralarda kendimizi göstermeliyiz. Örneğin bu anneler Instagram ya da Facebook’u sıkça kullanıyorsa buralarda paylaşımlarımızı ona göre yapmaya özen göstermeliyiz, örneğin bu hedef kitlenin Twitter kullanmadıklarını saptarsak yoğunluğumuzu onların bizi takip edebilecekleri mecralara kaydırmalıyız. Çabamız bizi takip etmeleri değil ürünümüzü onlara ulaştırmanın yanı sıra marka bilinirliğimizi arttırmak.

Görsele Daha Fazla Yer Vermek!

Anlatmayın, gösterin! Görsellik Önemlidir!İnsanların sosyal ağlarda vakit geçirirken yazılar yerine görsellere daha çok önem verdiği bilinen bir gerçek.Günümüzde sosyal medyada en çok görseller ilgi çekiyor. Bir görsel paylaşımla tükeciyi kendinizi çekebilir ve etkileşim artırabilirsiniz. bu açıdan markamızı tanıtan görselleri kullanmalıyız. Bu doğrultuda daha az yazı, fazla görsel kullanmak önemlidir. Kullanıcıların dikkatini çekeceğimiz görseller kullanmak sosyal ağlarda ki rolümüzü oldukça artıracaktır. Sadece fotoğraf, video çekimiyle yetinmemeliyiz viral video çekmeli yarışmalar düzenleyebilirsiniz. Örneğin markamız adına bir yarışma düzenleyip herkesin fotoğraf paylaşmasını istediğimizi düşünelim; bu sayede ürünü kazanmak için sosyal medyada fotoğraf paylaşan ve bu fotoğrafları gören herkes az çok markanızı tanıyacak ve markanız diğer markalardan ayrılmış, tanınırlığı artacaktır.

12 Maddede Markalar Neden SEO Yapmalı?

İletişimin Önemi

Bizi takip eden müşterilerimiz ile sürekli iletişim halinde olmalıyız. Müşterilerimize vermiş olduğumuz bir ürün veya hizmeti memnuniyetini sorunlarını öğrenmek veya çözmek için iletişim halinde olmak ve sosyal medya ağlarını kullanmak oldukça önemlidir.

İletişimin parçası olan sosyal medya paylaşımları bu doğrultu da oldukça önemli müşterilerimiz için eğlenceli paylaşımlar, anket hazırlayarak dikkatlerini çekmeliyiz. İçerik paylaşımları sıkıcı bir dil kullanmaktansa soru cevap “biz böyle düşündük siz nasıl düşünüyorsunuz” gibi veya müşterimizi düşündüğümüz “sizin için hazırladığımız ….” gibi cümleler kullanmalıyız.

Müşterilerinize Mutlaka Geri Dönüş Yapın

Müşterilerin markanız dan memnun olması, markanızın beğeni toplaması için müşterilere yaptığınız geri bildirimler oldukça önemlidir. Sosyal medyada aktif olmalıyız ki takipçilerimiz sayfamızı canlı bulsun ve bizimle iletişime geçmekten çekinmesin. Bu geri dönüşler markanızın müşteri memnuniyetini arttırır. Bu sayede sosyal medya hesaplarınızda etkileşimi artırır.

Rakip Analizi Yapmak

Rakipleriniz sosyal medyayı nasıl kullanıyor, müşteri için ne gibi kampanyalar düzenliyor, müşteriyi nasıl kazanıyor. Bunları tespit ederek markanızın sosyal medyada ki eksikleri tespit edilebilir. Bu tespitlerinizi kendini markanıza uygun olarak kullanabilirsiniz.

Markalar sosyal medyayı nasıl kullanmalı belli strateji kurallarını bahsettik.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...