Ana SayfaSEOMozTrust Nedir?

MozTrust Nedir?

-

Moz tarafından sunulan hizmetlerden birisi olan MozTrust, web site sahiplerinin siteleri hakkında bilgi almasını sağlayan bir metriktir. Bir sitenin sıralamaları için en doğru metrikler arasında gösterilen ve dünyaca kabul edilmiş olan MozTrust, MozTrust ile benzerlik gösteren bir metrik olarak, bağlantıların güveninin kontrol edilmesini sağlar. Diğer bir deyişle, site için doğal ya da yapay olarak alınmış olan backlinklerin, siteniz için ne derece katkı sağladığı ve güven seviyesinin ne durumda olduğunun anlaşılması MozTrust ile mümkün olmaktadır. MozTrust değeri, büyük ve güvenilir olarak kabul edilen sitelerden gelen bağlantıların artmasıyla birlikte artış gösterir. Özellikle edu veya Gov gibi bağlantılar; MozTrust üzerinde çok etkilidir.

MozRank Nedir?

MozTrust Nedir? MozRank ile Farkı Nedir?

MozTrust ile MozRank sıklıkla karşılaştırılan ve aynı zamanda karıştırılan iki metriktir. MozRank geri bağlantı sayısıyla ilgilenirken MozTrust bu bağlantıların ne kadar güvenilir olduğuyla ilgilidir. İki metrik arasındaki en büyük fark budur. MozRank, şu anda etkin olarak kullanılmayan fakat bir dönem için büyük önem taşıyan Google PageRank ile benzerlik gösterir. Bir site ne kadar çok siteden backlink alırsa, MozRank’ı arttırır. Ancak bu siteler güvenilir değil ise sitenin MozTrust değeri artmayacaktır. Bu durumu örnek ile açıklamak gerekecekse, Tek bir kaliteli backlink, MozTrust değerinizi 0,4 ila 0,8 oranında artırabilir. Ancak MozRank için aynı etkisi elde etmek adına 10-12 arasında farklı siteden bağlantı gerekecektir. Site sahiplerinin MozTrust değeri, MozRank’tan daha büyük olmalıdır.

MozTrust Nasıl Arttırılır?

Siteler için bağlantılar oluştururken, MozTrust’u artırmaya odaklanmak sitelerin geleceği için önemlidir. Kaliteli backlinkler almak sitenizin MozRank ve MozTrust değerinde ciddi bir yükseliş yaratacaktır. Bu nedenle bağlantıların kalitesine odaklanmanız, edu ve gov uzantılı sitelerden bağlantılar almaya çalışmanız gerekir. MozTrust artmasında yardımcı olabilecek diğer öneriler ise şöyledir;

Sitenin alt alanlarından ziyade kök etki alanlarından bağlantılar almaya çalışın.

Doğal olarak güvenilir olan, hacklink olarak eklenmeyecek linkler sağlayan sitelere yönelin.

Siteniz için en iyi bağlantı metinlerinden linkler almaya çalışın. Linklerinizde sadece ana sayfanıza odaklanmayın ve alt sayfaların da yükselmesine izin verin.

Domain Authority Nedir?

MozTrust Nasıl Ölçülür?

MozTrust değerlerini öğrenmek isteyen site sahipleri Chrome veya Firefox için MozBar kullanabilir. Bu eklenti sayesinde istenilen site için sadece MozTrust değil, MozTrust dışındaki değerler de öğrenilebilir. Puanların değerlendirilmesinde ise dikkat edilmesi gereken en önemli detay, puanlamanın 1 ile 10 arasında yapıldığıdır. Bu nedenle 7 ile 10 arasında bir puan almak oldukça zordur. Google PageRank’inkine benzer.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

SEO stratejileri ne sıklıkla güncellenmelidir?

SEO stratejileri ne sıklıkla güncellenmelidir?

0
Bu yazıda SEO ( Arama Motoru Optimizasyonu) stratejileri ve bu stratejiler hangi sıklıkta güncellenmeli hakkında bilgilere yer almaktadır. SEO İçin Arama İpuçları SEO stratejilerine geçmeden önce...