Ana SayfaSEOOrganik trafiğinizi iki katına çıkaracak 8 SEO tekniği

Organik trafiğinizi iki katına çıkaracak 8 SEO tekniği

-

Karanlık tarafa sapmadan yani black hat SEO yapmadan organik trafiğinizi ikiye, üçe ve hatta 10 katına çıkarabilir misiniz? Evet organik trafiği arttırma yöntemleri bunu yapabilirsiniz. Çalışmalarınız ile belirli bir seviyeye geldiğiniz ve durağan bir şekilde geldiğiniz seviyede mi devam ediyorsunuz?

Bu yazımızda, organik aramadan gelen trafiğinizi potansiyel olarak ikiye, üçe ve hatta 10 katına çıkarabilecek beyaz şapka (white hat SEO) tekniklerine yer vereceğiz.

Organik trafiği arttırma yöntemleri

Web sitelerini sıralamak için Google sistemi, “en iyi” sonuçları vermek için tasarlanmış bir algoritma yapısına sahiptir. Bu algoritmalar, bir sorgudaki kelimeler, alaka düzeyi, sayfa kullanılabilirliği, kaynak uzmanlığı, coğrafi konum ve ayarlar dahil olmak üzere birçok faktörü dikkate alır. Bununla birlikte bu faktörlerin yüzdesel ağırlığı, bir sorgunun yapısına bağlıdır ve güncel konular için tazelik çok fazla ağırlığa sahiptir.

Sözlük türü tanımı için sayfa güveni ve yetkisi daha büyük bir rol oynar. Google, algoritmaların amaçlandığı gibi çalıştığından emin olmak için Google Quality Rater‘dan yararlanır.

Algoritma sonuçlarının belirlenen standartlara eşleşmesini sağlamak için Google tarafından geliştirilen katı yönergeleri takip ederler. Bu yönergeler, en iyi performans gösteren bir web sitesi oluşturma konusunda ciddi olan herkesin okuması gereken bir kılavuzdur.

Google’a göre, arama algoritmaları, arama sonuçlarının en üstünde hangi sonuçların görüneceğini belirlemede beş temel faktöre bakar:

 • Sorgunuzun anlamı.
 • Web sayfalarının alaka düzeyi.
 • İçerik kalitesi.
 • Web sayfalarının kullanılabilirliği.
 • Bağlam (context) ve ayarlar.

Bu beş faktörü ele alarak, kendinizi rekabette daha iyi performans gösterecek bir konuma getirebileceksiniz. İşte bunun nasıl yapılacağına dair bazı özel ipuçları:

1- Mobil Öncelik

Google’ın beklemede olan mobil güncellemesini “mobilegeddon” olarak adlandırdıktan sonra, Mart 2015’ten itibaren SEO‘da “mobil öncelik” yaklaşımını benimsemeye başladı.

Güncellemenin ismi paylaşıldığı tarih 21 Nisan 2015’te beklendiği kadar büyük bir değişiklik yaratmadı. Bununla birlikte, herkesin, mobilin burada olduğunu ve artık “gelecek” olduğunu fark etmesini sağladı. Mobil öncelik uyarısına kulak asmayanlar daha sonra bedelini ödedi.

Günümüzde, Google için mobil öncelik çok önemli.

Web sitenizin mobil uyumlu olma kriterlerini karşılayıp karşılamadığından emin değilseniz, Search Console hesabınıza giriş yapın ve Mobil Kullanılabilirlik Raporu’nu görüntüleyin.

Google, uyumluluğu sağlamak için uygun önlemleri alabilmeniz için mobil sorunları orada bildirecektir.

2- İşletme girişinizi (business listing) talep edin

Daha önce Google My Business olarak bilinen Google İşletme Profili (business listing), ücretsiz bir işletme girişidir. İşletme Profilleri Google Arama, Google Haritalar ve Google Alışveriş’te görünür. İşletmenizin fiziksel bir konumu varsa veya müşterilere seyahat ediyorsa Google’da bir İşletme Profili oluşturabilirsiniz.

Google İşletme Profili optimizasyonu rehberi

Google, yerel sonuçlar sağlama yeteneğini geliştirmeye devam ederken, kişinin Google İşletme Profili’ninde eksiksiz ve doğru verilere sahip olması kritik derecede önem taşımaktadır.

Birçok işletme henüz işletmelerini listelemediği bu kolay bir trafik kazancından mahrum kalıyor.

3- Sayfa deneyiminizi geliştirin

Google’ın sayfa deneyimi, kullanıcıların bir web sayfasına nasıl tepki verdiğini ölçmek için tasarlanmış bir dizi sinyalle tanımlanır. Bu ölçüm, temel bilgi değerinin ötesine geçer. Sayfa yükleme performansı, etkileşim ve görsel kararlılığının yanı sıra mobil uyumluluk, HTTPS ve geçiş reklamı yönergelerini ölçen bir dizi metrik olan Önemli Web Verilerini kullanır.

Sayfa deneyimi sıralamayı nasıl etkiler?

Birkaç sayfanın alaka düzeyi için arama kriterlerini karşılayabildiği durumlarda, sayfa deneyimi daha fazla ağırlık taşır.

Aranan bilgileri sunan bir sayfa, daha az alaka düzeyine sahip ancak daha iyi bir sayfa deneyimine sahip bir sayfadan daha üstündür. Kısacası, sayfa deneyimi SERP eşitliğini bozabilir.

4- Kullanıcı Deneyimine (UX) Odaklanın

Google, web yöneticilerini her zaman birincil odak noktası olarak iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamaya teşvik etmiştir. Algoritma “akıllı” hale geldikçe, bunu yapan web siteleri daha fazla fayda sağlayacak şekilde konumlanır. İyi bir kullanıcı deneyimi, temiz kod yazmaktan çok daha derinlere iner.

Oxford Journal’dan bu araştırmaya göre, “İş dünyasında UX tasarımının amacı, bir ürünle etkileşimde sağlanan fayda, kullanım kolaylığı ve zevk yoluyla müşteri memnuniyetini ve sadakatini artırmaktır.”

Amacınıza ulaşmak için web siteniz bir üründür. Amaç, önce bir kullanıcının amacını belirlemek, ardından sorunsuz gezinme için bir metodoloji geliştirmektir – olumlu bir duygu uyandıran ve genel olarak iyi bir deneyime yol açan bir metodoloji.

Hepimizin bir web sayfasının nasıl oluşturulacağını etkileyecek kendi önyargıları vardır.

Bir dizi deney yaparak, neyin işe yarayıp neyin yaramadığını ölçebilecek ve doğru olana kadar test etmeye devam edeceksiniz.

5- Anahtar kelime araştırmanızı yapın

Anahtar kelime araştırması hala çok önemlidir. Google’ın daha az anahtar kelime verisi sağlamasıyla birlikte Ahrefs ve Semrush gibi üçüncü parti araçlar, boşluğu doldurmak için kendi anahtar kelime araçlarını geliştirdiler.

Günümüzde RankBrain ve BERT sayesinde, anahtar kelime araştırmasından elde edilen sonuçları gerçekleştirme ve kullanma şekli değişti.

RankBrain, özünde makine öğrenimidir. Google’ın yalnızca meta veri dizilerine güvenmek yerine bazı şeyleri bağlama oturtmasına olanak tanır. Google artık kökten türetme, eş anlamlılar ve yanıtlar gibi dil nüanslarını anlıyor.

BERT, Transformatör Çift Yönlü Kodlayıcı Gösterimleri (Bidirectional Encoder Representations from Transformers)’nin kısaltmasıdır.

Birincil hedef, “için” ve “-e -a” gibi edatların bir sorgunun bağlamını etkilediği daha uzun ve daha fazla konuşma içeren aramalar için daha iyi arama sonuçları sunmaktır.

Ekim 2019’da piyasaya sürüldüğü sırada Google, BERT’nin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm aramaların %10’unu etkileyeceğini tahmin ediyordu.

Google BERT optimizasyonu nasıl yapılır?

Yeni nesil anahtar kelime araçları, Ana Konular, Anahtar Kelime Grupları ve Arama Amacı gibi alakalı veriler üreterek bunu dikkate alır.

Bu bilgilerle donanmış kullanıcılar, bağlamsal olarak alakalı içerik geliştirebilir.

6- Kapsamlı bir içerik pazarlama planına sahip olun

Content Marketing Institute tarafından yapılan bir araştırmaya göre, tüm katılımcıların %51’i bugün izleyicinin dikkatini çekmenin bir yıl öncesine göre daha zor olduğunu söylüyor. İçerik, Google’ın en önemli sıralama faktörlerinden biri olduğundan, içeriği doğru bir şekilde hazırlamak önemlidir. Bunun gerçekleşmesi için zaman ayırmaya istekli olanlar için büyük bir fırsat sunuyor.

Herkes “harika içerik” yaratmaktan bahsediyor ama bu ne anlama geliyor?

Gerçekten faydalı içeriğe sahip olmak, doğru kitleyi bulmak ve ardından o kitleye ulaşmak geliyor. Beklentileriniz ve müşterilerinizle empati kurmaktan geçer.

Ann Handley özetlemek için aşağıdaki formülü oluşturdu:

Faydalı x keyifli x ilham veren = Yenilikçi içerik

Harika içerik birçok farklı biçimde gelir. Çok yönlü bir içerik pazarlama planı, aşağıdakilerin bir kombinasyonunu içerecektir:

 • Bloglar.
 • Veriye dayalı görseller (Orijinal Araştırma).
 • Görüntüler.
 • Infographics.
 • SlideShare sunumları.
 • Videolar

7- Sayfa içi optimizasyona dikkat edin

Google’ın kendi Arama Motoru Optimizasyonu Başlangıç ​​Kılavuzu‘nu yayınladığını biliyor muydunuz? Bu kılavuz, Google arama sonuçlarında görünme şansını en üst düzeye çıkarmak isteyen herkes için harika bir kaynaktır.

Kılavuz, aşağıdakileri optimize etmek için en iyi uygulamalar da dahil olmak üzere, sayfadaki temel bilgileri kapsar:

 • Sayfa başlıkları.
 • Başlıklar.
 • Meta açıklamaları.
 • Resim alt metni.
 • Yapılandırılmış veri işaretleme.
 • Sayfa URL’leri.
 • Dahili bağlantılar

Sayfa içi optimizasyonu iyileştirmek için ek kaynaklar:

8- Backlink diğer tüm çalışmaları güçlendirir

İleride bağlantıların sıralamalar için öneminin azaldığı günler gelebilir, ancak o gün bugün değil. Anahtar çalışma, doğru türde backlink elde etmektir, sitenizle gerçekten alakalı linkler. Backlinkleri nasıl kazandığınız önemli.

Organik trafiği nasıl arttırırsınız? Backlink kazanımı yaklaşımı

İlgili bağlantıları kazanmak için bir kaynak merkezi oluşturmak önemli bir yaklaşımdır. Bir kaynak merkezi hemen hemen her tür web sitesinde çalışabilir. Backlink sağlamanın yanı sıra, iyi bir kaynak merkezi güven ve otorite oluşturmaya yardımcı olur.

Sonuç

Organik arama küçük hamlelerle ilerlediğiniz bir oyundur. SERP’lere hükmetmenin tek bir yolu yoktur. Ama aşırıya kaçmasına gerek yok.

Yalnızca yukarıda sunulan organik trafiği arttırma yöntemleri uygulamaları ile trafiğinizi ikiye, üçe ve hatta 10 katına çıkarabilirsiniz.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

 1. Google güncellemesinde yukarıda yazdığı gibi düşüş yaşadım. Birinci sayfadaki yerimi kaybettim. Semrush analizim rakiplerimden (çoğundan) çok yüksek fakat birinci sayfaya çıkamadım bir daha. Hangi kritere göre düştüm bulamadım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Pinterest'te Nasıl Takipçi Kazanılır?

Pinterest’te Nasıl Takipçi Kazanılır?

0
Pinterest, dijital ortamda pazarlama yapıyorsanız her yönden yararlanabileceğiniz sosyal medya platformlarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Pinterest’in bir yıl içerisinde edindiği aktif aylık kullanıcı sayısı,...