Ana SayfaPazarlamaPazarlama bütçeleri hızla küçülürken SEO ajansları neler yapabilir?

Pazarlama bütçeleri hızla küçülürken SEO ajansları neler yapabilir?

-

Koronavirüs salgını yayıldıkça ve etkisi arttıkça; her zaman olduğu gibi bir çalışma şeklinin ve ofis saatlerinin dışına çıkmak zorunda kaldık. Bizler bu dönemi mümkün olan en az zararla atlatmak isterken, sıradan bir şekilde tepki verebileceğimiz, adapte olabileceğimiz veya çözebileceğimiz bir problem olmadığını da kabullenmek durumunda kaldık. Kriz anında SEO ajansları hareketleri ile ilgili bir yazı hazırladık.

12 Maddede Markalar Neden SEO Yapmalı? SEO Uzun Vadeli Bir Stratejidir

Kriz anında SEO ajansları ne yapmalı?

Bir SEO ajansınız varsa, gün boyunca kaynakları ve müşteri portföylerini değerlendirmiş olmanız bizi şaşırmayacak. Ekibinizin güvende olduğundan emin olmak için, aldığınız/alabildiğiniz önlemlerin ardından, şimdi de stratejik senaryoları düşünüyor olmalısınız.

Proaktif olmak ve hızlı düşünmek, müşterileri güvence altına almak ve ilişkileri yönetmek için iyi bir yol gibi görünüyor. Bununla birlikte kargaşa arasında gümüş bir katman bulunuyor. Öğrendiğimiz ve hala öğrenebileceğimiz bir geçmiş var.

2007-2008 yılları, işletmelerin bu tür senaryolarda nasıl tepki verebileceğini anlamak için bir temel haline geldi. Bu finansal kriz ABD’de yüksek faizli ipoteklerle başlayıp ‘Büyük Buhran’dan bu yana en ciddi bankacılık krizlerinden birine dönüşmüştü. Bu kez doğal bir sebeple benzer bir ekonomik istikrarsızlıkla karşı karşıyayız.

Yani, 2008 yılında alınan birçok çalışma ve iş önleminden, genellikle pazarlama bütçelerinde, kriz dönemlerinde %30’a varan kesintiler olabileceğini biliyoruz. İçinde bulunduğumuz durumda, devletlerin ekonomilerinin dahi %50 küçülebileceği beklenirken, %30’luk beklentinin de ötesinde kesintiler gerçekleşebilir.

Yine de aynı çalışmalardan, stratejik pazarlama ve doğru yapılan sürekli iletişimin müşterilerinize ve işinize sahip çıkmanın anahtarı olduğunu söyleyebiliriz..

İdari ve üretim maliyetlerini düşüren şirketler, orta ve uzun vadeli dönemlerde pazarlama bütçelerini kesen şirketlere göre daha çok kazanıyor. Bu daha çok, hem anında yanıt hem de virüsün sonucu olarak müşterilerinize ulaşma şeklinizi yeniden konumlandırma ve optimize etme meselesidir.

İşletmenizin Büyüklüğü SEO Stratejinizi Etkiler mi?

Ekonomik durgunluk psikolojisi nasıl bir şey?

2009 yılında, Harvard Business Review, tüketimin daha basit olduğu durumlarda finansal bolluk anlarının aksine tüketicilerin sahip olabileceği psikolojik reaksiyon türlerini dikkate alarak ekonomik bir düşüş döneminde nasıl pazarlama yapılacağını analiz etti.

Kendi müşterilerimizi ve işimizi düşünürken takip edebileceğimiz toplam dört grup tanımladılar:

  • Şiddetli frenleyen çarpma grubu: Bu en savunmasız ve endişeli gruptur, bu nedenle diğer tüm satın alımları ertelerken tüketimi minimum seviyeye indirirler.
  • Acı çeken ama sabırlı grup: İlk gruptan daha az endişe duyuyorlar, bu yüzden uzun vadeli iyimserliklerini koruyorlar ancak maliyetleri hemen düşürüyorlar.
  • Rahat ve iyi durumda olan grup: Kendilerini güvende hissediyorlar ve ekonomik belirsizlikten geçebileceklerini biliyorlar çünkü bunu yapacak imkanları var. Tüketimde biraz daha seçici olabilirler ancak mutlaka azaltmaları gerekmez.
  • Günü geçiren grup: Genellikle daha genç olan bu grup çoğunlukla deneyimler için yaşar ve harcama konusunda daha dikkatli olur ancak söz konusu deneyimlerin tüketimlerini azaltmaz.

HBR ayrıca, insanların psikolojik düzeyde ele aldığı mal türlerini zarûrî, keyfî, ertelenebilir ve harcanabilir olarak sınıflandırmıştı.

İçinde bulunduğumuz senaryoda bu, hem gereklilik açısından işimize bakmak, hem de genellikle hangi gruplara hitap ettiğimizi ve huzursuzluk zamanlarında ihtiyaçlarını, endişelerini ve yaşam görüşlerini karşılamak için neler yapabileceğimizi düşünmek anlamına gelir.

Bir SEO ajansı, yukarıdaki analizlere göre kendi müşterilerini haritalayabilir ve çeşitli sektörlerden müşterilerle çalışır, bu nedenle onları desteklemek için gizli bir fırsat olabilir.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

0
E-posta pazarlaması dijital pazarlamada önemli bir yere sahiptir. Maili okuyan müşterilerin dikkatini cezbetmek ve yolladığınız e-postaların okunmasını zevkli ve kolay bir hale getirmek istiyorsanız,...