Ana SayfaPazarlamaSEO mu? Google Ads mi? Hangisi işletmeniz için daha iyi?

SEO mu? Google Ads mi? Hangisi işletmeniz için daha iyi?

-

İçinde bulunduğumuz dönemde, Google’ın arama sonuçlarının ilk sayfasında yer almıyorsanız, istediğiniz web sitesi trafiğini almamanız şaşırtıcı değildir.  Online aramaların yaklaşık %93’ü Google üzerinden yapılıyor.

Arama Motoru Sonuç Sayfası SERP Nedir?

Google Arama sonuçlarında sıralamanız nasıl?

İşletmeniz dijital dünyada yer alıyorsa, Google Arama sonuçlarında iyi konumlarda yer almak çok önemli. Bunu organik SEO çalışmalarıyla ya da ücretli reklamlarla sağlayabilirsiniz.

SEO mu? Google Ads mi? Hangisini tercih etmelisiniz?

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), reklam için para harcamadan web sitenize daha fazla trafik sağlama işlemleridir. Öte yandan, ücretli reklam yoluyla web sitenize daha hızlı trafik sağlamak mümkündür. SEO yürünmesi gereken uzun bir yol ve PPC fazla maliyetli görünebilir.

Tersinden bakarsak, SEO yolundan yürüyerek neredeyse hiç harcama yapmadan sitenizin trafiğini arttırabilirken, ücretli reklamlar sayesinde çok daha hızlı şekilde trafik artışı sağlamanız mümkün olacaktır. Bu şekilde bakınca seçim yapmak zor olabilir. SEO ve ücretli reklamlar, -hem avantajlı hem dezavantajlı yönleri olmasına rağmen- web sitenizin trafiğinde artış sağlamak için yapılabilecek en önemli çalışmalar arasında yer alır. Bazı şirketler için SEO daha iyi sonuçlar sağlarken, bazılarıysa ücretli reklamlardan daha fazla fayda sağlayabilirler. Belirtmeden geçmeyelim; şirketin özelliklerinin yanında, çalışmaların yapıldığı zaman da hangi yöntemin seçilmesinin daha faydalı olacağına karar verirken önemli bir faktördür. Daha iyi anlamanız için yazının devamında, SEO ve ücretli reklamları ayrı ayrı ele alacağız.

SEO Nedir?

SEO’nun sağladıkları

Organik görünürlük

Organik görünürlük, arama sonuçlarında ücretli reklamlar kullanmadan organik olarak görünmeniz anlamına gelir. Web siteniz ve sayfalarınız arama motorları için ne kadar iyi optimize edilirse, arama sonuçlarında organik şekilde görünme olasılığı o kadar yüksektir. Bu önemlidir, çünkü çoğu zaman müşterilerin bir satın alma işlemi gerçekleştirmeye karar vermeden önce işletmenize birkaç kez maruz kalmasını sağlar. Dolayısıyla, her seferinde tıklama almasanız bile, potansiyel müşterilerin güvenini kazanmaya devam edersiniz.

Güven

Arama yaptıktan sonra önünüze çıkan reklamları aşağıya kaydırarak görmezden geldiğiniz zamanlar olduysa, Google Arama kullanıcılarının yaklaşık yarısıyla aynı düşünüyorsunuz demektir. Kullanıcıların büyük bir kısmı, organik arama sonuçlarını reklamlara göre daha güvenilir buluyor. Çünkü, her şirket belli ödemeler karşılığında reklam oluşturabilir ancak organik yöntemlerle üst sıralarda yer alan siteler kullanıcılar tarafından daha çok tercih edilebiliyor.

Organik yöntemleri uyguladığınız zaman kullanıcılar, ilgili konuda profesyonel hizmet verdiğinize ve uzman olduğunuza dair daha büyük bir güvene sahip oluyorlar. Kullanıcıların, işinde uzman ve güvenilir bir şirket olduğunuzu anlamasını sağladıysanız, trafik dönüşümünde ciddi bir artış elde edeceğinize kesin gözüyle bakabilirsiniz.

Site trafiği artışı

Arama sonuçlarında ne kadar çok görünürseniz, o kadar fazla web sitesi trafiği elde edersiniz. Ancak SEO’nun gücü tıklama sayılarınızı daha da ileri götürür.

Bu potansiyel müşteriler halihazırda size güvendiğinden, sayfalarınıza tıklama olasılıkları daha yüksektir. Ayrıca, arama sonuçlarında ne kadar çok görünür ve tıklama alırsanız, Google sitenize o kadar çok nüfuz etme gücü sağlar ve bu da optimizasyonunuzun daha da iyi olmasını sağlar.

Ücretsiz reklam

Arama sonuçlarında organik olarak göründüğünüzde, tıklama başına maliyet sıfırdır. Sitenizi sıralamak zaman, çaba ve para gerektirir, ancak sıraladıktan sonra her tıklama ücretsizdir. Ayrıca, kullanıcılar bağlantılarınızı tıklamasa bile, işletme adınızın arama sonuçlarında görmeye devam ederler. Bu, dijital dünyadaki ziyaretçilerin dikkatini çeken büyük bir afiş gibi düşünülebilir. Her işlem için tıklamasalar bile, artık sitenizden ve işletmenizden haberdarlar.

Yatırım geri dönüşü

Organik olarak artan web sitesi trafiği, sürdürülebilir bir iş geliştirmek için en iyi uzun vadeli stratejilerden biridir. Ayrıca, diğer pazarlama biçimlerine gelince, SEO yatırımı, en iyi geri dönüş sağlayanlardan biridir. Başka bir deyişle SEO yatırımı,  işiniz için akıllıca ve sürdürülebilir bir seçimdir.

Stratejik avantaj

İşletmeniz organik arama sonuçlarının en üstünde görünmeye başladığında, rakiplerinizi geride bırakmaya başlayacaksınız. Kullanıcıların, arama sonuçlarının en üstünde yer alan şirketleri tıklama olasılıkları daha yüksek olduğundan, bu size stratejik bir avantaj sağlar. Bu pozisyonu kazandıktan ve SEO çalışmalarınıza devam ettikten sonra, rakiplerinizin size yetişmesi kolay olmayacaktır.

Google Ads Nedir? Google Adwords, Google Ads Oldu

Ücretli reklamların sağladıkları

Daha Yüksek Sıralama Konumu ve Önceliği

Birisi bir ürün veya hizmet ararken, reklamlar genellikle ilk üç veya dört sonuç olarak görünür. Bir web sitesi SEO ile ne kadar iyi performans gösteriyor olursa olsun, ücretli reklamlar en üst düzeyde öncelikli olacaktır. Başka bir deyişle, ne olursa olsun en üst noktaya sahip olabilirsiniz, ancak bunun için ödeme yapmanız gerekecektir.

Daha fazla alan ve kontrol

Reklamınız ne kadar fazla alana sahip olursa, işletmeniz de o kadar görünür olacaktır. Ücretli reklamlar ayrıca, daha fazla kontrol sahibi olmanızı sağlar. Reklamlara uzantılar ve ek bilgi alanları ekleyerek, kullanıcıların ne gördüğünü daha iyi kontrol edebilirsiniz. Her seferinde aynı meta açıklamayı kullanmak yerine, farklı terimleri ve fikirleri test edebilir ve hangisinin daha iyi sonuç verdiğini görebilirsiniz.

Daha iyi belirlenmiş bir hedef kitle

Ücretli reklamların en iyi özelliklerinden birisi, çok belirli bir kitleye hitap edebilmektir. Bu sayede, ideal müşterinizi tanıyabilir ve reklamlarınızın kendisine gösterilmesini sağlayabilirsiniz. Kullanıcılar belirli terimleri aradığında reklamınızın görünmesini engellemek için negatif anahtar kelime listeleri bile oluşturabilirsiniz. Bu, reklamlarınızın geri dönüş sağlamayacak şekilde tıklanması oranını azaltarak  pazarlamanız için hedefinizi daha iyi belirlemenize ve reklam harcamanızı azaltmanıza imkan sağlar.

Daha hızlı sonuç

SEO’nun etkili olması birkaç ay sürebilirken, birkaç dakika içinde bir reklam hazırlayıp yayınlayabilirsiniz. Aynı gün, reklamınızın insanları web sitenize çeken arama sonuçlarında görünmesini sağlayabilirsiniz. Bu nedenle, ücretli reklamları kullanmak, beklemek istemeyen ve anında sonuç almak isteyen işletmeler için mükemmel bir seçenektir.

Geliştirilmiş veriler

Ücretli reklamlarla, daha güçlü bir kampanya oluşturmanın yanı sıra müşterileriniz hakkında daha fazla bilgi edinmenizi sağlayabilecek birçok veriye erişebilirsiniz. Bölünmüş test reklamlarıyla A/B testi yaparak, farklı mesajlar deneyerek veya çeşitli açılış sayfalarını kullanarak kullanıcı davranışını izleyebilir ve ideal müşterinizin ne istediğine odaklanmaya başlayabilirsiniz. Bu veriler doğru kullanıldığında, işinizi büyütmenize yardımcı olacak güçlü bir araç olabilir.

Hangi seçenek size daha uygun?

İşletme olarak, karar vermek için önceliklerinizi iyi belirlemeniz gerekir. Böylece, profesyonel ihtiyaçlarınızı ve hedeflerinizi karşılayabilirsiniz. Zamanınız kısaysa, ücretli reklamlar sizin için doğru cevaptır ve bu konuda uzmanlaşmış bir dijital pazarlama ajansı ile çalışmanızı öneririz. Sınırlı bir bütçeniz ve çalışmak için birkaç ayınız varsa, SEO size organik ve uzun süreli faydalar sağlayacaktır.

Hangisini seçerseniz seçin, SEO, işletmenizi zaman içinde daha sürdürülebilir hale getirebilecek uzun vadeli harika bir stratejidir.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Niche Pazarlama: Dar Kitlelere Yönelik Etkili Pazarlama Stratejileri

Niche Pazarlama: Dar Kitlelere Yönelik Etkili Pazarlama Stratejileri

0
Niche pazarlama, belirli ürün ya da hizmetin yalnızca dar bir hedef kitleye sunulduğu pazarlama stratejisidir. Bu strateji, geniş kitlelere hitap eden geleneksel pazarlama stratejisinden...