Ana SayfaPazarlamaSosyal Medya Üzerinden Satış Yapmak

Sosyal Medya Üzerinden Satış Yapmak

-

Sosyal medya platformlarına ilgi arttıkça, sosyal medya platformları üzerinden yapılan faaliyetlerde çeşitlenir ve artarken, sosyal medya üzerinden satış yapmak çok popüler ve etkili olmaya başladı. Hem markaların hemde kişisel olarak isteyen kişilerin bu mecralar üzerinden satış yapması, sosyal medya platformlarını adeta bir online alışveriş sitesine dönüştürdü. E-ticaret siteleri ile alakası olmayan kişiler sosyal medya platformları üzerinden ürün ve/veya hizmet almaya başladı. Peki siz de sosyal medya platformları üzerinden doğru ve etkili bir satış yapmak istiyorsanız neler yapmalısınız?

Sosyal Medya Üzerinden Satış Yapmak : Instagram

2017 verilerine göre Facebook’tan sonra en çok kullanılan ikinci sosyal medya platformu olan Instagram, her gün milyonlarca kişi tarafından ziyaret ediliyor. Bu durum da doğru hedefleme yapıldığında etkili satış yapılabileceği anlamına geliyor. Öncelikle Instagram üzerinden satış yapmak istiyorsanız kendinize “Ticari Hesap” açmanız gerekiyor. Hesabı açtıktan sonra Instagram üzerinden yaptığınız her satış için vergilendirmeye tabi tutulacaksınız.Şimdi aklınıza bir soru geliyor “Instagram’da satış yapan herkes vergi mi ödüyor?”, bu sorunun cevabı “Hayır”. Bu işi kendi kişisel hesapları üzerinden yürüten insanlar var tabi ki ancak biz bu yöntemi önermiyoruz.Zira bu durum fark edildiğinde ciddi sonuçları olabilir. Ticari hesaba dönecek olursak, artık ürünlerinizin fotoğraflarını ve ürün bilgilerini yazıp potansiyel müşterilerinize ürününüzü tanıtmanız gerek.Ürün tanıtımı için hashtag’leri kullanmalı ve etkili şekilde kullanmalısınız.Örneğin gelinlik satıyorsanız #gelinlik hashtagi ve buna benzer alakalı #düğün #gelinçiçeği gibi hashtagleri kullanmanızda fayda var. #düğün hastagini inceleyen bir kişi sizin gelinliğinizi alabilecek gelin yani potansiyel müşteriniz olabilir.

Sosyal Medya Üzerinden Satış Yapmak : Facebook

Dünyada en çok kullanılan sosyal medya platformu olan Facebook, 2 Milyarı geçen kullanıcısı ile (Bu hesapların ne kadarı gerçek kişi, ne kadarı bot, zombi yada fake hesap orası tartışılır.) tıpkı Instagram gibi satış yapmak için ideal bir platform.Facebook üzerinden satış yapabilmek için tıpkı Instagram’daki gibi bir ticari hesaba sahip olmanız gerekiyor.Yine Instagram’da olduğu gibi Facebook üzerinden de yaptığınız her satış için vergi ödeyeceğinizi bilmenizde fayda var. Hesap oluşturma işlemini gerçekleştirdikten sonra artık ürünlerinizi Facebook üzerinden satmaya başlayabilirsiniz.Tıpkı Instagram’da olduğu gibi Facebook’tada ürününüzü alakalı kişilere göstermek için hashtag kullanabilirsiniz. Her iki sosyal medya platformu için de ürün hakkında ayrıntılı bilgi vermeyi, kargo durumu ve teslimat süreleri gibi bilgileri açıkça belirtmeyi unutmayın.

Satış Sayınızı Artırmak İçin Ticari Hesaplarınız İçin Reklam Yapın

Başlangıçta hem satış sayınızı arttırmak hem de markanıza ait bir takipçi kitlesi oluşturmak için reklam yapmanızda fayda var.Doğru reklam hedeflemesi ile ürünlerinizi ve/veya sayfanızı potansiyel müşteri adaylarınızın önüne çıkararak ürünlerinizi satın almalarını veya sizi takip etmelerini sağlayabilirsiniz.Yine ilk etapta takipçi kitlesi oluşturmak için çeşitli hediyeler dağıtabilir ve/veya diğer marka veya Instagram’da yüksek takipçi sayısına sahip kişiler ile iletişime geçip sayfanızın tanıtımını yapmaları için anlaşma yapabilirsiniz. (Influencer Marketing)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Rich Snippets Nedir?

Rich Snippets Nedir?

0
Rich Snippets, Türkçe’de zengin sonuçlar olarak da bilinir, arama motoru sonuç sayfalarında geliştirilmiş bilgiler veya veri parçacıkları gösterir. Bu snippets’lar, kullanıcılara arama sonuçlarında daha...