Ana SayfaSEMGoogle Ads Optimizasyon Puanı Nasıl Arttırılır?

Google Ads Optimizasyon Puanı Nasıl Arttırılır?

-

Google’ın Ağustos 2018’de hayatımıza soktuğu, Google Ads Optimizasyon Puanı Nasıl Arttırılır? Google tam da bu soru için bir rehber hazırladı. Bizde Google’ın yayınlamış olduğu rehberde yer alan ipuçlarını sizler için derledik. Dilerseniz yazımızın sonunda bulunan kaynak bölümünden direkt olarak Google’ın hazırlamış olduğu Google Ads Optimizasyon Puanı Artırma Rehberine gidebilirsiniz.

Google Ads Optimizasyon Puanı

Google, Google Ads kullanıcılarının optimizasyon puanlarını artırmalarına yardımcı olacak bir dizi ipucu yayınladı.

Optimizasyon puanının ne demek olduğunu bilmeyenler için hemen açıklayalım. Optimizasyon puanı, bir Google Ads kampanyasının ne kadar iyi optimize edildiğini değerlendiren ve ilk kez 2018’in Ağustos ayında tanıtılan bir Google Ads değerlendirmesidir. Skor %0 ile %100 arasında değişmekte olup, %100 hesabınızın tam potansiyelinde işlem yapmak üzere ayarlandığı anlamına gelir.

Optimizasyon puanınızı öğrenmek için Google Ads’in ‘Öneriler (Recommendations) ’ bölümünü kullanabilirsiniz.

Peki Google Ads Optimizasyon Puanı Nasıl Arttırılır?

Google, optimizasyon puanınızı en üst düzeye çıkarmanız için aşağıdaki üç maddeyi uygulamanızı öneriyor.

1 – Verimli Hesap Yönetimi

Kullanıcılar, hangi eylemlerin en yüksek potansiyelde iyileştirilebileceğini düşünüyorsa önceliği bu eyleme vermelidir. Neyse ki Google Ads, bir hesap için en etkili optimizasyonları önererek bu işlemi kolaylaştırıyor. Tabi bu öneriler kesin sonuç verecek diye bir garanti yok ancak Google Ads bu önerileri, geçmiş performanslar, simülasyonlar ve makine öğrenmesini harmanlayarak ortaya çıkartıyor.

2 – Hedeflerinizi Destekleyecek Önerileri Seçin

Google Ads düzenli olarak önerileri kontrol etmenizi önerir. Çünkü Google Ads sizlere, sık sık gerçek zamanlı verilere dayanan yeni öneriler sunacaktır. Haftada en az bir kez bu önerileri kontrol edin ve optimizasyon değerlerinizi mümkün olduğunca en güncel seviyede tutun. Ancak her öneri sizin için olumlu sonuç vermeye bilir. Dikkatli olun, puan artırmaya dayalı önerilere odaklanın ve hedeflerinizle uyumlu olmayan önerileri reddedin.

3 – Kendinize En Uygun Filtreyi Seçin ve Analiz Yapın

Google Ads, kullanıcılara gösterdiği önerilerinin aşağıda yer alan 4 bölüme göre filtreleyebileceğini belirtti;

  1. Reklamlar ve Uzantılar
  2. Teklifler ve Bütçeler
  3. Anahtar Kelimeler ve Hedefleme
  4. Düzenleme

Aytıca “Öneriler” çevrimdışı analiz için de indirilebilir durumda.

Optimizasyon puanı şu anda sadece Arama kampanyalarının ne kadar iyi ayarlandığını değerlendirmektedir. Yakında ayrıca ekran, video, alışveriş ve uygulama kampanyaları için de bu özellik aktif olacak.

Kaynak : Google Destek

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

2024'te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

2024’te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

0
E-ticaret firmaları Instagram'ı, ürünlerini ve hizmetlerini sergilediği popüler bir araç olarak kullanmaya başladı. Bu platform, e-ticaret yapan küçük/büyük bütün işletmeler için yeni bir çağ...