Ana SayfaSEOGoogle Mobil Öncelikli İndekslemeyi Varsayılan Yapacağı Tarihi Açıkladı

Google Mobil Öncelikli İndekslemeyi Varsayılan Yapacağı Tarihi Açıkladı

-

Kasım 2016’da ilk kez açıklanan ve günümüze kadar adım adım ilerleyen mobil öncelikli indeksleme yakın zamanda Google Arama’nın varsayılanı olarak uygulanmaya başlayacak. Google mobil öncelikli indeksleme ne zaman varsayılan olacak?

Google, Mobil Öncelikli İndekslemeye Başlıyor

Google mobil öncelikli indeksleme ne zaman varsayılan olacak?

Mobil öncelikli indeksleme, 1 Temmuz 2019 tarihinden itibaren yeni web siteleri için varsayılan olarak etkinleştirilecektir. Bu değişiklik, Google’ın tarifiyle daha önce Google Arama’da bilinmeyen web sitelerine de uygulanır.

Siteniz Mobil Öncelikli İndekslemeye Hazır mı?

Google, bu değişikliğin sebebinin açıklandığından bu yana aktif ve ilgilenilen web sitelerin büyük çoğunluğunun mobil öncelikli indeksleme için hazır olduklarından kaynaklandığını söylüyor.

“Mobil öncelikli indekslemenin duyurulmasından bu yana geçen süre boyunca – Google’ın bir akıllı telefon Googlebot’u kullanarak tarama yapması – analizimiz yeni web sitelerinin genellikle bu tarama yöntemine hazır olduğunu gösterdi.”

Google, sayfaları mobil öncelikli indekslemeye hazır olmaları için izler ve değerlendirir. Yeni web siteleri için varsayılan mobil öncelikli indeksleme olsa da eski web siteleri için hala mevcut haliyle çalışmaya devam edecek.

Mobil Öncelikli İndeksleme Başladığında Google Search Console Bildirimi Gelecek

Google’ın web sitelerini mobil öncelikli indekslemeye hazır hale getirme konusundaki rehberi geçerliliğini koruyor:

“Mevcut web siteleri için, içeriğin paritesine (metin, resimler, videolar, bağlantılar), yapılandırılmış verilere ve diğer meta verilere (örneğin, başlıklar ve açıklamalar, meta etiketleri gibi) dayalı mobil öncelikli indekslemeye hazır olduklarını belirleriz. Bir web sitesi açıldığında veya önemli ölçüde yeniden tasarlandığında bu faktörleri iki kez kontrol etmenizi öneririz. ”

Mobil web siteleri için dinamik sürüm ve ayrı URL’ler hala desteklenmektedir, ancak Google sonuçta yeni siteler için responsive web tasarımı önermektedir.

Google Mobil Öncelikli İndekslemenin Başlangıcını Resmi Olarak Açıkladı

Google, bu yeni dizin oluşturma yöntemine hazır olduklarında, eski web sitelerinin web yöneticilerine Google Search Console bildirimleri göndermeye devam edecektir.

Google, Mobil Öncelikli İndeksleme Bildirimleri Göndermeye Başladı

Mobil öncelikli indeksleme, 1 Temmuz’dan sonra yeni siteler için varsayılan dizin oluşturma yöntemi olacağından, daha eski sitelerle aynı Google Search Console bildirimleri gönderilmez. Google bu değişikliği “dikkatle” izleyecek ve değerlendirecektir.

Mobil Öncelikli İndeksleme Sonrası En Çok Karşılaşılan 2 Sorun

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...