Ana SayfaSEOGeçersiz URL'ler 404 Hatası Mı Vermeli? 5XX Sunucu Hatası Mı Vermeli?

Geçersiz URL’ler 404 Hatası Mı Vermeli? 5XX Sunucu Hatası Mı Vermeli?

-

Yayından kaldırılan bir şekilde işlevini yitirmiş sayfaların URL’lerinin akıbeti her zaman konuşulan bir konu olarak önümüze çıkar. Özellikle e-ticaret sitelerinde çok fazla karşımıza çıkan bu problem için çeşitli platformlarda soru ve yorum ile karşılaşırız. Peki Geçersiz URL’ler 404 hatası mı vermeli? 5XX sunucu hatası mı vermeli?

Geçersiz URL’ler 404 Hatası Mı Vermeli?

Google’ın önemli karakterlerinden bir tanesi olan John Mueller’ı geçtiğimiz günlerde bir web sitesi üzerindeki geçersiz URL’ler hakkında yönlendirmelerde bulundu. Bu konu ile ilgili bir soru Twitter’da bir kullanıcının Google Webmasters hesabına mention ile sorduğu bir soru ile gündeme geldi: “Bugün Google Search Console’da sayfalarımızdan birinin 5XX olduğuna dair bir uyarı aldım – incelemeden sonra, bilimsel bir pdf makalesindeki kaynak gösterdiğimiz bağlantıdan bahsediyor: url’den hemen sonra bir noktalı virgül olduğundan, URL geçerli değil. @Googlewmc’nin bu konu hakkında hiçbir fikri yok! ” Mueller, Google Search Console’un 5XX hataları ile ilgili bu tweete yanıtı olarak Twitter’da bazı bilgiler paylaştı.

John Mueller’in verdği cevapta bir şekilde artık varlığının devam ettirilmemesine karar verilen gereken sayfaları yani geçersiz URL’ler 404 hatası vermesi gerektiği şeklinde oldu. Bu şekilde 404 hatası verdiğinde Google URL’nin belirli bir siteye ait olmadığı açıkça anlaşılmalıdır. Eğer geçersiz URL’ler 5XX hatası verirse bu tür bir sinyal göndermez.

Bununla birlikte John Mueller, Google Search Console’un bu hatayı keşfetme konusundaki yeteneğini hakkında yorum yapmazken aksine geçersiz UR’lerin 404 hataları ile sunucu hataları sorununu ele almakla daha fazla ilgilendi. Site yöneticilerinin veya site sahiplerinin genellikle nereden geldiklerine bakılmaksızın 5XX sunucu hatalarını tetikleyen URL’lerden kaçınmaları gerektiğini önemle vurguladı.

John Mueller’in Twitter Paylaşımları

“URL’ler siteniz için geçersizse, 404’ hatası göstermelisiniz, böylece ilgili URL’lerin siteniz için geçerli olmadıkları açıkça belirtmiş olursunuz.”

Bu tweet altındaki bir başka soruya cevap veren John Mueller, Google’ın URL’ye yönelik sinyaller bir yerde webde olduğu sürece Google’ın 404 sayfasını taramayı asla bırakmayacağını söyledi.

“Bu URL için sinyaller edindiğimiz sürece (herhangibir yerde rastgele bir bağlantı olsa bile), zaman zaman denemeye devam edeceğiz.”

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

0
E-posta pazarlaması dijital pazarlamada önemli bir yere sahiptir. Maili okuyan müşterilerin dikkatini cezbetmek ve yolladığınız e-postaların okunmasını zevkli ve kolay bir hale getirmek istiyorsanız,...