Ana SayfaSEOGoogle Lighthouse Verileri Nasıl Değerlendiriyor?

Google Lighthouse Verileri Nasıl Değerlendiriyor?

-

Google Lighthouse hemen herkesin kullandığı web site analiz araçlarından bir tanesi ve SEO ile ilgilenenlerin muhakkak kullandıkları bir Google aracı. Sitenizin hızın ve performansını ölçebieceğiniz önemli araçlardan bir tanesi olan Google Lighthouse verileri nasıl değerlendiriyor?

Google Lighthouse Nedir? Google Lighthouse Ne İşe Yarar?

Google Lighthouse verileri nasıl değerlendiriyor?

Aşağıdaki sorunun sorulduğu Google Web Yöneticisi Merkezi Hangout (Google Webmaster Central Hangout)’unda bu konu gündeme geldi:

“Lighthouse’a göre 2 saniyede yüklenen iyi bir İlk Anlamlı İçeriğe (first meaningful Content) sahibiz, ancak kullanıcılar için çok hızlı yüklense bile çok fazla sayıda komut dosyasından etkilenen etkileşime geçme zamanı (time to interactive) 12-15 saniye… Yeni bir web sitesi açmak üzereyiz ve bunu canlıya geçmeden önce düzeltmenin çok önemli olup olmadığını merak ediyoruz, yoksa birkaç ay beklenilebilir mi?”

Google’ın önemli isimlerinden John Mueller geçenlerde Google Lighthouse metriklerinin bir sitenin gerçek kullanıcılar için ne kadar hızlı performans gösterdiğinin bir göstergesi olduğunu belirtti. Lighthouse verileri Google algoritmalarının bir siteyi hız konusunda nasıl değerlendirdiğinin bir göstergesi değildir.

Site Açılış Hızı Optimizasyonu Önemli midir? Nasıl Yapılır?

John Mueller, Lighthouse metriklerinin kullanıcı tarafından nasıl göründüğünü söylüyor. Arama açısından Google, site hızını nasıl değerlendireceğini bulmak için çeşitli ölçümler kullandığını da ekliyor.

Ancak SEO çalışmalarına gelince, Google’ın bir sitenin çok yavaş olup olmadığını bulmaya çalışmak yerine kullanıcılardan geri bildirim almanın daha iyi olacağını söylüyor. Google Lighthouse gibi bir sitenin gerçek kullanıcılar için ne kadar hızlı yüklendiğini ölçmeyi hedefliyor gibi gözüküyor. Mueller, kullanıcıların bir sitenin oldukça hızlı yüklendiğini düşünüyorsa o sitenin muhtemelen iyi durumda olduğunu söyleyerek cevabını tamamlıyor.

Tam tersinin de doğru olduğunu düşünebilirsiniz. Sitenizin çok yavaş olduğunu söylerlerse kullanıcıları dinleyin.

John Mueller’in açıklamalarını 11: 03’te başlayarak takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...