Ana SayfaSEOSEO Uzmanlarının Yaptığı En Büyük 8 Hata

SEO Uzmanlarının Yaptığı En Büyük 8 Hata

-

SEO uzmanlarının yaptığı hatalar deyince sanki tam olarak kulağa oturmayan havada kalan bir şeyler varmış gibi düşünüyorsunuz ister istemez. Çünkü SEO konusunda uzman bir kişinin hata yapmış olmasına imkan vermeyiz çoğu zaman. Arama motoru optimizasyonunu davul çalmak gibi düşünün; bir eklenti kurup içerik yönergelerini ayarlayıp teknik tarafta eklentiler veya eklentilerin işlevini uyarlayarak yapılan başlıca geliştirmeler ile herkes SEO yapabileceğini düşünüyor! Bunun önemli bir getirisi olarak, hedef anahtar kelimeler (genellikle bir yazıda birden çok) ile tıka basa doldurulmuş içerikler hazırlar ve kendi web sayfalarında olduğu gibi tüm web sayfalarında da aynı anahtar kelimeleri kullanarak paylaşmayı tercih ederler.

WordPress İçin En İyi Cache Eklentileri

Aslında yapılan çalışmalar altında ben bunu okudum, uyguladım ve öğrendim düşüncesinden etkilenerek bir şeyi bildiğini düşünmekten geliyor. Google ve üzerinde çalışmalar yapılan arama motoru algoritmalarının değişiklikleri göz ardı edilebiliyor. Özgüven unsuru ile ön plana çıksa da bazen düşündüğümüz gibi yanılmaz olmayabiliriz, sektörün en iyileri bile bazen saç baş yolduran hatalar yapabilir,rutin yapılan çalışmalarda iş körlüğü oluşabilir. İnsan olmanın doğasında hata yapmak vardır. Bazen ilerlemenin en iyi yolu bir adım geri atmak ve SEO temellerine geri dönmek olabilir.

WordPress için En İyi SEO Eklentileri

Google ve Bing’in hatta hedef kitlenize ulaşabileceğiniz diğer arama motorlarının algoritmaları gelişmeye ve arama için yeni teknolojileri kullanmaya devam ettikçe mevcut bilgilerini kontrol etmek ve güncellemeleri özümseyerek stratejilerinizi de güncellemek bir gerekliliktir.

WordPress İçin En İyi Resim Optimizasyon Eklentileri

Sesli arama, masaüstü ve mobil ziyaretçiler ve sosyal medya takipçilerimiz için içeriğimizi optimize etmeyi düşününce tüm bu görevler bazen imkansız bazen de bunaltıcı olabilir. Biraz soluklanın çünkü yalnız değilsiniz. Üzerinde çalışmalar yaptığınız dinamikler değişebileceği gibi, aynı ilkeler hala yürürlükte kalmaya devam eder ve aynı temel hatalatı yeni kanallara geçerken de yapabilirsiniz.

SEO Uzmanlarının Yaptığı Hatalar

 1. SEO Uzmanlarının Yaptığı En Büyük Hatalar 1: Zayıf İç Linkleme

  Harika içeriğe sahip web siteniz potansiyel hataların tamamını içerme potansiyelini de içinde barındırır. Yoğun dijital pazarlama aksiyonları ile alakadar olurken oldukça basit bazı iç linkleme hatalarıyla karşılaşabilirsiniz. Bu tanımlamanın altında kopya içerik temizlenmesinden 404 sayfalarına potansiyel tüm hatalara kadar her şeyi içerir. Zayıf İç linkleme göz ardı edilen önemli bir hata olarak karşımıza çıkar.

 2. SEO Uzmanlarının Yaptığı En Büyük Hatalar 2: İçerik Üretmiş Olmak İçin İçerik Üretmek

  Sürekli ve düzenli içerik üretmek söylenildiği kadar kolay bir süreç değildir. Belirli bir içerik sayısına ulaştıktan sonra yani web sitenizin yüzlerce belki de binlerce sayfaya ulaştığında her sayfa için özgün anahtar kelimeler bulmak ve planladığınız tutarlı içerik stratejisine sadık kalmak oldukça zor bir hal alır. Öyle anlar olur ki SEO çalışmaları için içerik üretirken sadece daha fazlası içeriğe sahip olmak için içerik üretmek gibi bir yanılsamaya düşeriz. İçerik Üretmiş Olmak İçin İçerik Üretmek yanlıştır. Sitenizin kaynaklarını boşa harcamanız anlamına gelir, aynı zamanda siteniz zayıf ve yararsız içeriklerle dolar.

 3. SEO Uzmanlarının Yaptığı En Büyük Hatalar 3: Link Verilmeye Uygun İçerik Üretmemek

  Önemli bir dijital pazarlama metriği olan içerik pazarlaması çalışmalarının amacı siteye daha fazla trafik alabilmek ve gelen kitleye kendini doğru şekilde ifade edebilmektir. Organik trafik alabilmek için kaliteli içerikler hazırlamak ve daha fazla kişiye ulaşmak hedefinde içerikler hazırlarken dikkat edilmesi gereken bir husus hazırlanan içeriklerin başka sitelerde referans gösterilebilecek nitelikte olmasıdır yani link verilmeye uygun İçerik Üretmemek yapılan ciddi bir hata olarak ön plana çıkar.

 4. SEO Uzmanlarının Yaptığı En Büyük Hatalar 4: İçeriğin Görünürlüğünü Arttırmaya Çalışmamak

  Kaliteli içerik üretmenin öncelikli hedeflerden bir tanesi olmasında doğru hedef kitleye ulaşma, organik trafiğin arttırılması, sitenizin mevcut ziyaretçi sayısının arttırılması hemen herkesin bir çırpıda sayabildiği söylemesi kolay bir kelime grubudur. Uygulanması ise söylenmesi kadar kolay olmaz. Genellikle içerik sitede yayınlandıktan sonra sosyal hesaplarda ve paylaşım yapılabilecek çeşitli sosyal medya gruplarında bunları paylaşıyorsunuz ve elinizden geleni yaptığınızı düşünüyorsunuz. Özenle hazırladığınız o muhteşem içeriğin sitede yerini aldıktan sonra sosyal mecralarda paylaşılması belki e-mailing yapılarak belirli bir kitleye ulaşması mümkün fakat daha fazlasına ihtiyacınız var.

 5. SEO Uzmanlarının Yaptığı En Büyük Hatalar 5: Yanlış Kelimeler İçin Optimizasyon Yapmak

  Anahtar kelime seçimi yapmak sitenizin SEO stratejinizde önemli bir noktada bulunmaktadır. Sektörünüzde hangi kelimelerin arama hacimlerini, bulunduğunuz dönem içerisinde popüler olduğunu veya anlık gelişmeleri takip edip uygun anahtar kelimelerini belirlemelisiniz. Hazırladığınız içeriklerin odağındaki anahtar kelime arama motoru görünürlüğündeki yeri için önemli bir tercih ve yanlış seçmeniz durumunda içeriğiniz ne kadar değerli ve önemli olursa olsun istediğiniz kitleye ulaştıramazsınız.

 6. SEO Uzmanlarının Yaptığı En Büyük Hatalar 6: Ücretli Reklam Kanallarından Destek Almamak

  Zahmetli bir süreç olan SEO ilgili çok fazla zaman ve emek harcamanız gerektiğini herkes kabul eder ama harcananların karşılığını alabilmek için hatadan uzak durmak gerekmektedir. Hata derken kastettiğimiz sadece bir şeyin olması gerekenden farklı yani yanlış yapılması değil hiç bir şey yapılmamasını da kapsıyor. Bir içeriğin ortaya çıkmasından itibaren yapılması gereken ve genelde SEO uzmanları tarafından atlanan bir durum ücretli reklam kanallarından destek almamak olarak öne çıkıyor.

 7. SEO Uzmanlarının Yaptığı En Büyük Hatalar 7: Yereli Unutmak

  Google Pigeon güncellemesi arama motoru sonuç sayfasında tamamen yeni bir yerel SEO alanı açtı. Yerel konum yorumları, bir Google My Business sayfasının ve yerel konum sonuçlarının özelleştirilmesi arasında yüksek oranda hedeflenmiş yerel SEO yüksek dönüşümlü bir kanaldır. SEO çalışmalarında göz ardı edilen önemli kanallardan bir tanesi yerel SEO’dur. Yerel hizmet sunan firmalar için çok önemli bir potansiyele sahiptir.

 8. SEO Uzmanlarının Yaptığı En Büyük Hatalar 8: Site Optimizasyonunu Düzenli Olarak Yapmamak

  SEO uzmanlarının yaptığı en büyük hatalar serisinin 7. yazısıyla sizlerle birlikteyiz. Önceki yazılarımızda strateji odağından sapıp içerik üretmek için üretilmeye başlanmasının hata olduğunu, yanlış kelimelere optimizasyon yapmanın emeğinizin karşılığını bulmasını engelleyeceğini, iç linklemenin gerektiği kadar önemsenmediğini, içeriğin görünürlüğünü arttırmaya çalışmamanın, hazırlanılan içeriklerin kullanıcılar tarafından paylaşılmaya uygun olmamasının, ücretli reklam kanallarından destek almamanın ve yerele gereken ehemmiyetin verilmemesinin önemli hatalar arasında yer aldığını paylaşmıştık. Bugün SEO uzmanlarının yaptığı en büyük hatalar serisinin yeni yazısı başlığı: ” Site Optimizasyonunu Düzenli Olarak Yapmamak ”

  Üzerinde çalışma yapılan sitenin geliştirmelerinde ve içerik girişlerinde yapılması önemsenmeyen ve hata olarak karşımıza çıkan şeyleri yazı dizimizde sizlerle paylaşmıştık. Genel olarak SEO stratejisi ve içerik pazarlaması odaklı olan bu kronikleşmiş hatalardan sonra serinin son yazısında teknik hatalardan bahsedeceğiz. Zaman içerisinde içerikler hazırlanırken yapılan hatalar veya eklenen görselin boyutunun küçültülmemesi gibi önemsenmeyen noktalar veya eski yazılarımızda verdiğimiz ama şu an kırık olan linkler olarak düşünebileceğimiz bir dizi hatalar sık yapılan SEO hataları arasında karşımıza çıkıyor.

KAYNAK: https://www.searchenginejournal.com/worst-seo-mistakes/245363/

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

2 YORUMLAR

 1. Maddelere içerik güncellemesi yapılmaması diye bir başlıkta atılabilir. Hemen hemen hepimiz içerik güncellemesi yapmıyoruz sektöre ilk giren kişiler sitelerimizde yer alan whois backlinkleri kullanmaya başlıyor. Aslında o yazıyı editlesek. Hem kendi yararımıza hemdr okurlara fayda sağlarız. Yüzlerce yazı içinden güncellemekte zor oluyor tabi ama yinede hatalıyız.
  Yazınız çok güzel aramamotoru.com ilk kurulduğunda yerli arama motoru kurulacağını zannederek tebrik mesajı atmıştım size belki hatırlarsınız 🙂 destek olmak için haber sitemde tanıtım yapmayı sunmuştum. Geri dönmemistin. Ama yinede iyi yerlerdesiniz tebrik ederim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Rich Snippets Nedir?

Rich Snippets Nedir?

0
Rich Snippets, Türkçe’de zengin sonuçlar olarak da bilinir, arama motoru sonuç sayfalarında geliştirilmiş bilgiler veya veri parçacıkları gösterir. Bu snippets’lar, kullanıcılara arama sonuçlarında daha...