Ana SayfaSEOSEO Uzmanlarının Yaptığı En Büyük Hatalar 8: Site Optimizasyonunu Düzenli Olarak Yapmamak

SEO Uzmanlarının Yaptığı En Büyük Hatalar 8: Site Optimizasyonunu Düzenli Olarak Yapmamak

-

SEO uzmanlarının yaptığı en büyük hatalar serisinin 7. yazısıyla sizlerle birlikteyiz. Önceki yazılarımızda strateji odağından sapıp içerik üretmek için üretilmeye başlanmasının hata olduğunu, yanlış kelimelere optimizasyon yapmanın emeğinizin karşılığını bulmasını engelleyeceğini, iç linklemenin gerektiği kadar önemsenmediğini, içeriğin görünürlüğünü arttırmaya çalışmamanın, hazırlanılan içeriklerin kullanıcılar tarafından paylaşılmaya uygun olmamasının, ücretli reklam kanallarından destek almamanın ve yerele gereken ehemmiyetin verilmemesinin önemli hatalar arasında yer aldığını paylaşmıştık. Bugün SEO uzmanlarının yaptığı en büyük hatalar serisinin yeni yazısı başlığı: ” Site Optimizasyonunu Düzenli Olarak Yapmamak ”

Üzerinde çalışma yapılan sitenin geliştirmelerinde ve içerik girişlerinde yapılması önemsenmeyen ve hata olarak karşımıza çıkan şeyleri yazı dizimizde sizlerle paylaşmıştık. Genel olarak SEO stratejisi ve içerik pazarlaması odaklı olan bu kronikleşmiş hatalardan sonra serinin son yazısında teknik hatalardan bahsedeceğiz. Zaman içerisinde içerikler hazırlanırken yapılan hatalar veya eklenen görselin boyutunun küçültülmemesi gibi önemsenmeyen noktalar veya eski yazılarımızda verdiğimiz ama şu an kırık olan linkler olarak düşünebileceğimiz bir dizi hatalar sık yapılan SEO hataları arasında karşımıza çıkıyor.

Site Optimizasyonunu Düzenli Olarak Yapmamak

SEO uzmanlarının yaptığı hatalar arasında sayacağımız en büyük hatalardan biri, kendi sitemizi optimize etmeye yeterli zaman ayırmamak ve zamanla meydana gelen düzeltilecek kısımlarla ilgilenmeyerek ihmal etmek olarak düşünebilirsiniz.

Site denetimi, site geçişi veya yeni araçların ya da eklentilerin uygulanmasından sonra özellikle kontrol edilmesi gereklidir. Genellikle site taşınırken veya eklenti yüklediyseniz bir tarama yaparak hataları kontrol edersiniz ama herhangi bir değişiklik yokken belirli periyotlarda bu kontrolleri yapmak genellikle göz ardı edilmektedir.

Zaman içinde ortaya çıkan yaygın olarak karşılaştığımız teknik hatalar şunlardır:

  • Kopya içerik
  • Kırık linkler
  • Büyük görsel kullanmak
  • Yanlış  JavaScript uygulamalarıyla site hızının yavaşlaması
  • Düzenlenmemiş meta etiketler.

WordPress İçin En İyi Resim Optimizasyon Eklentileri

Kopya İçerik Sorunları

Kopya içerik, sayfalandırma veya oturum kimlik bilgileri gibi bir dizi nedenden ortaya çıkabilmektedir. Kopya içerik konumunda yer alan sayfalara canonical etiketi ekleyerek kopya içerik muamelesi görmemesini sağlayabilirsiniz.

Sitenizde yer verdiğini içeriklerde yer alan linklerin arasında kırık linklerin olması kaçınılmazdır. Bu nedenle, kaldırdığınız herhangi bir içerikte alakalı bir web sayfasına 301 yönlendirmesi eklemek önemlidir. Çeşitli düzenlemer için 302 yönlendirmesi yaptıysanız kısa bir süre içinde sorunları gidermeniz gerekmektedir. çünkü 302 yönlendirmesi geçici bir yönlendirmedir. Eğer 302 yönlendirmesi yaptıysanız gerekli hataları kısa sürede çözdüğünüzden emin olun.

Web sitenizi denetlemek artık mobil arama sonuçları için çok önemlidir. Google yakın zamanda mobil öncelikli indeksleme ile ilgili resmi bir paylaşım yaptı. Sadece responsive tasarım veya AMP’ye sahip olmak yeterli değildir. Hızlı ve duyarlı(responsive) bir tasarım için CSS ve JS’nizi mobil tasarımınızda küçültmeyi, ayrıca görselleri de küçültmeyi unutmayın.

Google Mobil Öncelikli İndekslemenin Başlangıcını Resmi Olarak Açıkladı

Son olarak, çoğu zaman gözden kaçırılan optimizasyonun bir bölümü, yerinde içerik stratejinizi yeniden değerlendirmektir. Çoğu sektör dinamiktir, dijital pazarlama dünyası daha da dinamiktir. Bu da yeni inovasyonların ortaya çıktığını ve belirli hizmetlerin yepyeni fırsatlar haline gelebileceği anlamına gelir.

SEO Uzmanlarının Yaptığı En Büyük Hatalar 8: Site Optimizasyonunu Düzenli Olarak Yapmamak

Web sitenizi sahip olduğunuz yeni ürün tekliflerini yansıtacak şekilde yeniden düzenleyin. Hem arama motorlarına hem de kullanıcılara hiyerarşinizdeki önemini göstermek için bu konuyla ilgili içerikler oluşturun. Anahtar kelime araştırmanızı ve kitle araştırmanızı sürekli olarak yenilemek ve alakalı kalmak için yeni fırsatlar bulmak amacıyla yenileyin.

#1 SEO Uzmanlarının Yaptığı En Büyük Hatalar 1: Zayıf İç Linkleme

#2 SEO Uzmanlarının Yaptığı En Büyük Hatalar 2: İçerik Üretmiş Olmak İçin İçerik Üretmek

#3 SEO Uzmanlarının Yaptığı En Büyük Hatalar 3: Link Verilmeye Uygun İçerik Üretmemek

#4 SEO Uzmanlarının Yaptığı En Büyük Hatalar 4: İçeriğin Görünürlüğünü Arttırmaya Çalışmamak

#5 SEO Uzmanlarının Yaptığı En Büyük Hatalar 5: Yanlış Kelimeler İçin Optimizasyon Yapmak

#6 SEO Uzmanlarının Yaptığı En Büyük Hatalar 6: Ücretli Reklam Kanallarından Destek Almamak

#7 SEO Uzmanlarının Yaptığı En Büyük Hatalar 7: Yereli Unutmak

#8 SEO Uzmanlarının Yaptığı En Büyük Hatalar 8: Site Optimizasyonunu Düzenli Olarak Yapmamak

KAYNAK: https://www.searchenginejournal.com/worst-seo-mistakes/245363/

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

2024'te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

2024’te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

0
E-ticaret firmaları Instagram'ı, ürünlerini ve hizmetlerini sergilediği popüler bir araç olarak kullanmaya başladı. Bu platform, e-ticaret yapan küçük/büyük bütün işletmeler için yeni bir çağ...